Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Rusko a Irán čoraz viac prehlbujú svoje obranné partnerstvo, tvrdí Kirby

Zverejnené:

Upravené: 10. júna 2023 o 14:21

231

Zdroj: suchtv.pk

REKLAMA

Globalnews

Biely dom v piatok uviedol, že Rusko zrejme prehlbuje svoju obrannú spoluprácu s Iránom a dostalo stovky útočných bezpilotných lietadiel, ktoré používa na útoky na Ukrajinu.

Uviedol to hovorca Bieleho domu John Kirby, píše Európska pravda s odvolaním sa na agentúru Reuters.

„Rusko v posledných týždňoch použilo iránske bezpilotné lietadlá na útoky na Kyjev a terorizovanie ukrajinského obyvateľstva a zdá sa, že vojenské partnerstvo medzi Ruskom a Iránom sa prehlbuje,“ povedal Kirby.

„Sme tiež znepokojení, že Rusko spolupracuje s Iránom na výrobe iránskych bezpilotných lietadiel na ruskom území,“ dodal.

Kirby poznamenal, že Spojené štáty majú informácie, že Rusko dostáva z Iránu materiál potrebný na výstavbu závodu na výrobu bezpilotných lietadiel, ktorý by mohol byť plne funkčný začiatkom budúceho roka.

„Zverejňujeme satelitné snímky plánovaného umiestnenia tohto závodu na výrobu bezpilotných lietadiel v ruskej špeciálnej ekonomickej zóne Alabuga,“ povedal.

Podľa Kirbyho podpora medzi Iránom a Ruskom prebieha oboma smermi: Irán žiada od Ruska vojenské vybavenie v hodnote miliárd dolárov vrátane vrtuľníkov a radarov.

„Rusko ponúka Iránu bezprecedentnú obrannú spoluprácu, a to aj v oblasti rakiet, elektroniky a protivzdušnej obrany,“ povedal.

„Toto je plnohodnotné obranné partnerstvo, ktoré poškodzuje Ukrajinu, susedov Iránu a medzinárodné spoločenstvo. Naďalej využívame všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii, aby sme odhalili a narušili túto činnosť, vrátane informovania verejnosti – a sme pripravení urobiť viac,“ dodal hovorca Bieleho domu.

Kirby povedal, že presun dronov je porušením pravidiel OSN a Spojené štáty sa budú snažiť vyvodiť zodpovednosť voči obom krajinám.

V piatok Biely dom zverejnil satelitnú snímku, ktorá je dôkazom výstavby závodu v Ruskej republike Tatarstan na výrobu iránskych kamikadze dronov.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA