Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Zelenskyj povedal, čo očakáva od summitu NATO a o čom bude hovoriť s Macronom

Zverejnené:

Upravené: 26. mája 2024 o 6:51

86

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že počas júlového výročného summitu NATO by Ukrajina rada dostala 7 systémov protivzdušnej obrany Patriot a rozhodnutie USA poskytnúť Ukrajine stíhačky F-16.

Zelenskyj v rozhovore pre The New York Times, ktorého video zverejnila prezidentská tlačová služba.

„Môžeme nakoniec získať 7 systémov Patriot od krajín NATO? Chceli by sme uzavrieť všetky naše oblasti a mať 20-30. Dobre, zabudli sme. Myslíte si, že je to veľa na výročný samit NATO vo Washingtone, pre krajinu, ktorá tvrdí, že je členom NATO od roku 2008 a ktorá dnes bojuje za slobodu a demokraciu na celom svete? Len praktický výsledok samitu NATO. A rozhodnutie Spojených štátov dať nám svoje F-16. Pretože bez nich nebude mať Ukrajina flotilu 130 lietadiel,“povedal Zelenskyj.

Zelenskyj vysvetlil, že na uzavretie niekoľkých miest na Ukrajine je potrebných 7 systémov Patriotov, „bez ktorých úplne stratíme ekonomiku a energiu“.

Poznamenal tiež, že Ukrajina by rada dostala pozvánku na členstvo v Aliancii, uvedomujúc si, že členom sa stane až po skončení vojny, ale „Spojené štáty a Nemecko na to nie sú pripravené“.

Zelenskyj uviedol, že plánuje rokovať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom o možnosti zostrelenia nepriateľských rakiet na území Ukrajiny z územia krajín NATO.

„Keď hovoríme, že krajiny NATO diskutujú o kontingente na území Ukrajiny – sú to živí ľudia, len odpovedám, a prejdime k prvému veľmi praktickému kroku – zostreľte to, čo je na oblohe nad Ukrajinou a dajte nám zbrane, ktoré môžeme použiť proti ruským jednotkám, ktoré sú na hraniciach,“ povedal.

Na otázku, či sa na to pýta Macrona, Zelenskyj odpovedal: „Čo sa týka lietadiel – nie, budem. Ale spýtal som sa iných partnerov. Tlmočil som kľúčovým partnerom, že si myslím, že je spravodlivé zostreliť lietadlom. Je tu ruská flotila, vidíme objem 300 lietadiel, ktoré ruská flotila používa proti Ukrajine. Naša analytika nám povedala: potrebujeme 120-130 F-16 alebo vysoko výkonné lietadlá. Ak Ukrajina nedostane taký počet lietadiel z rôznych dôvodov, prečo by pre nás nemohol zavrieť oblohu menší počet lietadiel, ktoré sú na území krajín NATO? Dnes je to normálna alternatíva, pokiaľ nemáme dostatočný počet F-16 pre ruské námorníctvo. Pretože keď k vám príde malý počet F-16, je len málo miest, ktoré môžu zničiť zodpovedajúce vážne letecké útoky.“

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA