Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Stoltenberg vyzval spojencov NATO, aby umožnili útoky na územie Ruskej federácie

Zverejnené:

Upravené: 26. mája 2024 o 8:43

96

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval spojencov NATO, ktorí dodávajú zbrane na Ukrajinu, aby zrušili zákaz ich použitia na ničenie vojenských zariadení v Rusku.

Informoval o tom Stoltenberg v rozhovore pre The Economist.

„Je čas, aby spojenci zvážili, či by nemali zrušiť niektoré obmedzenia, ktoré uvalili na používanie zbraní, ktoré poskytli Ukrajine. Najmä teraz, keď sa veľká časť bojov odohráva v Charkove, blízko hraníc, odopieranie možnosti Ukrajine použiť tieto zbrane proti legitímnym vojenským cieľom na ruskom území jej veľmi sťažuje obranu.“

Stoltenberg poznamenal, že Rusi budú naďalej tlačiť a získavať menšie pozície a sú pripravení zaplatiť veľmi vysokú cenu za tieto bezvýznamné úspechy.

Šéf NATO tiež pokarhal európskych spojencov, ktorí sľúbili milión delostreleckých granátov: „Nevideli sme nič podobné.“

Stoltenberg uznal riziko eskalácie. Podľa neho je úlohou „zabrániť tomu, aby sa táto vojna zmenila na plnohodnotnú vojnu medzi Ruskom a NATO v Európe“.

Zdôraznil však rozdiel medzi dodávkami zbraní, cvičeniami a vojenskými operáciami: „Vedieme cvičenia, poskytujeme zbrane, muníciu Ukrajine, ale nebudeme sa priamo zúčastňovať z územia NATO na nepriateľských akciách na Ukrajine alebo na Ukrajine. Je to úplne iná vec.“

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA