Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Macron cestuje do Nemecka na prvú štátnu návštevu po viac ako 20 rokoch

Zverejnené:

Upravené: 26. mája 2024 o 8:25

93

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa chystá do Nemecka na trojdňovú štátnu návštevu, ktorá bude prvou takouto cestou francúzskeho prezidenta za posledných 24 rokov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Príchod Macrona, po ktorom bude nasledovať aj bilaterálne medzivládne stretnutie, je plánovaný ako gesto demonštrácie jednoty Nemecka a Francúzska, jedného z najsilnejších štátov EÚ.

Považuje sa to za skúšku „zdravia“ francúzsko-nemeckých vzťahov, keďže medzi Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom sú dlhodobo napäté vzťahy. Nezhody medzi lídrami sa týkajú mnohých oblastí, počnúc tým, že Macron presadzuje myšlienku väčšej sebestačnosti Európy v otázkach obrany a Scholz verí, že neexistuje žiadna spoľahlivá alternatíva pre Európanov na podporu Spojených štátov a Európa nemá čas čakať na oživenie vlastného obranného priemyslu.

Tento týždeň Scholz povedal, že spoločná európska obrana nemôže zahŕňať jadrovú zložku, ako nedávno navrhol Macron.

Porozumenie Parížu a Berlínu je dôležité pre oba štáty aj pre EÚ ako celok v čase, keď Európa čelí mnohým výzvam – od rusko-ukrajinskej vojny až po možný návrat nepredvídateľného Donalda Trumpa do prezidentského úradu v Spojených štátoch.

V rámci návštevy navštívi Macronová, s ktorou pricestuje aj prvá dáma, Berlín, Drážďany a Münster. Návšteva sa začne stretnutím s prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom v Berlíne.

Okrem bilaterálnych otázok sa počas Macronovej návštevy a vládnych rokovaní Paríž a Berlín pokúsia určiť spoločné pozície k „agende“ EÚ v nasledujúcich 5 rokoch.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA