Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Trump na stretnutí s voličmi povedal fiktívny príbeh a spomenul v ňom Zelenského

Zverejnené:

Upravené: 18. marca 2024 o 8:22

130

large Election  Trump  aabcbdbed f
Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Bývalý americký prezident Donald Trump v sobotu povedal úplne fiktívny príbeh o tom, ako údajne prekabátil svojich demokratických oponentov zverejnením „nahrávky“ telefonátu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v roku 2019, ktorý bol kľúčovým faktorom prvého Trumpovho impeachmentu.

Zdroj: CNN

Na sobotňajšom predvolebnom zhromaždení v Ohiu Trump povedal, že umožnil demokratom robiť „čoraz divokejšie a divokejšie“ vyhlásenia o tom, čo povedal Zelenskému, „a potom sme zverejnili nahrávku“.

Trump tvrdil, že keď demokratická republikánka Nancy Pelosiová z Kalifornie, ktorá bola vtedy predsedníčkou Snemovne reprezentantov, „počula“ nahrávku, bola nahnevaná, že bola oklamaná predchádzajúcimi „falošnými“ opismi hovoru svojich spojencov; Tvrdil, že Pelosiová povedala „svojim ľuďom“ toto: „Do čoho ste ma do pekla dostali? Počuli ste ten hovor? Nič z toho neurobil!“

Trump tvrdil, že Pelosiová povedala: „Poďme len predstierať, že to urobil, a pokračujme vpred.“

CNN si overila fakty: Trumpov príbeh je úplný výmysel. Ani jedna nahrávka jeho rozhovoru so Zelenským nebola nikdy zverejnená; Pelosi sa po vypočutí nahrávky rozhovoru nemohla nahnevať na svojich spojencov, pretože nikdy nepočula nahrávku tohto rozhovoru. V skutočnosti, takmer päť rokov po telefonáte v júli 2019, neexistuje jediná známa nahrávka rozhovoru z americkej strany.

To, čo Trumpov Biely dom skutočne zverejnil v septembri 2019, bol hrubý písomný prepis rozhovoru, ktorý skôr potvrdil ako odporoval hlavným tvrdeniam vládneho informátora o tom, čo povedal Trump.

Pelosiovej hovorca Aaron Bennett v nedeľu povedal, že Trumpov príbeh je „nezmysel bez faktov“.

Telefonické rozhovory medzi americkým prezidentom a zahraničnými lídrami americká strana zvyčajne nezaznamenáva. Namiesto toho sú nepresne zaznamenané písomne softvérom a americkými úradníkmi, ktorí ich odpočúvajú.

Armádny podplukovník vo výslužbe Alexander Vindman, ktorý bol jedným z predstaviteľov, ktorí počuli rozhovor Trumpa so Zelenským, keď bol v tom čase špičkovým odborníkom na Ukrajinu v Rade národnej bezpečnosti Bieleho domu (a ktorý sa neskôr stal dôležitým svedkom pri vyšetrovaní impeachmentu), v nedeľu v textovej správe pre CNN uviedol, že neexistuje „žiadny záznam“ rozhovoru. „Klame,“ povedal Vindman.

Trumpov nový príbeh odráža jeho falošné vyhlásenia počas jeho prezidentovania

Od konca roka 2019 sa Trump snaží prepísať realitu telefonátu so Zelenským, v ktorom po tom, čo Zelenskyj povedal, že Ukrajina chce kúpiť zbrane od USA, ho Trump tlačil, aby vyšetril prípad proti Joeovi Bidenovi, ktorý bol vtedy potenciálnym demokratickým súperom Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2020, ako aj aby vyšetril nepodloženú konšpiračnú teóriu o údajnom ukrajinskom zasahovaní do volieb v roku 2016 (do ktorých zasahovalo Rusko).

Trumpov nepravdivý príbeh na jeho sobotňajšom zhromaždení bol dramatickejšou verziou lži, ktorú povedal pred viac ako štyrmi rokmi, že CNN potom skontrolovala presnosť.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA