Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

SpaceX buduje sieť špionážnych satelitov pre americké spravodajské služby

Zverejnené:

Upravené: 17. marca 2024 o 10:10

145

Zdroj: Newsbook.com

REKLAMA

Globalnews

Spoločnosť SpaceX, ktorú založil Elon Musk, buduje sieť stoviek špionážnych satelitov na základe tajnej zmluvy s americkou spravodajskou agentúrou.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Zmluva spoločnosti SpaceX sa týka nového výkonného špionážneho systému so stovkami satelitov, ktoré môžu fungovať ako roj na nízkych obežných dráhach.

Satelity môžu sledovať ciele na zemi a zdieľať tieto údaje s americkými spravodajskými službami a armádou, uviedli zdroje. To umožní americkej vláde rýchlo získať nepretržité snímky aktivity na zemi takmer kdekoľvek na svete, čo pomôže spravodajským a vojenským operáciám.

Podľa informácií je výška zmluvy, ktorá bola podpísaná ešte v roku 2021 s Národnou spravodajskou agentúrou, agentúrou, ktorá spravuje špionážne satelity, 1,8 miliardy dolárov.

V prípade úspechu by program výrazne posilnil schopnosť americkej vlády a armády rýchlo identifikovať potenciálne ciele v teréne, uviedli zdroje.

Plány ukazujú rozsah zapojenia spoločnosti SpaceX do spravodajských a vojenských projektov USA a ilustrujú hlbšie investície Pentagonu do veľkých satelitných systémov na nízkej obežnej dráhe zameraných na podporu pozemných síl.

Plánovaná sieť Starshield je oddelená od Starlinku.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA