Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Vojna Izraela s Hamasom by mohla metastázovať, tvrdí Blinken

Zverejnené:

Upravené: 8. januára 2024 o 15:47

265

Zdroj: ktemoc.com

REKLAMA

Globalnews

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken povedal, že vojna medzi Izraelom a Hamasom, ktorý sa teraz sústreďuje v pásme Gazy, „by mohla ľahko metastázovať“ mimo palestínskeho územia.

Jeho vyhlásenie na začiatku cesty na Blízky východ cituje ABC News,.

Podľa amerického ministra zahraničných vecí „hlboké napätie“ v regióne zvyšuje vyhliadky na širší konflikt.

„Toto je moment hlbokého napätia pre región. Je to konflikt, ktorý môže ľahko metastázovať a spôsobiť ešte väčšie nebezpečenstvo a utrpenie,“ povedal Blinken na tlačovej konferencii v Dauhe.

Blinken dodal, že počas svojej návštevy Blízkeho východu nastolí otázku potreby urobiť viac, aby sa zabránilo civilným obetiam.

„Príliš veľa Palestínčanov, nevinných Palestínčanov, už zomrelo,“ povedal.

Blinken tiež povedal, že Palestínčania vysídlení vojnou by sa mali „vrátiť domov“.

Návrhy niektorých izraelských ministrov a zákonodarcov navysťahovanie Palestínčanov z pásma Gazy označil za „nezodpovedné“ a „provokatívne“ a povedal, že OSN by mala zohrávať „kľúčovú úlohu“ pri presídľovaní vysídlených ľudí.

V nedeľu bol Blinken v Jordánsku a Katare a v pondelok plánuje rokovať v Spojených arabských emirátoch. Potom navštívi Saudskú Arábiu, Izrael, Západný breh Jordánu a Egypt.

Podľa správ médií administratíva amerického prezidenta Joea Bidena trvala na stiahnutí niektorých izraelských jednotiek z pásma Gazy.

CNN s odvolaním sa na vysokopostaveného amerického predstaviteľa predtým informovala, že postupné znižovanie počtu izraelských vojakov v Gaze naznačuje postupný prechod do fázy vojny s menšou intenzitou.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA