Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Zástupcovia Izraela a Palestínčanov sa na spoločnom rokovaní dohodli, že sa budú snažiť zmierniť napätie

Zverejnené:

Upravené: 27. februára 2023 o 10:54

289

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Zástupcovia Izraela a Palestínskej autonómie sa dnes na bezpečnostnej schôdzke v Jordánsku dohodli, že sa budú snažiť zmierniť izraelsko-palestínske napätie a zabrániť ďalšiemu násiliu. 

Znovu stretnúť sa hodlajú v Egypte, a to do mesiaca, než začne moslimský pôstny mesiac ramadán. Počas neho sa v Izraeli zostruje napätie, obzvlášť pokiaľ sa rovnako ako tento rok kryje so židovským sviatkom pesach.

Podľa vyhlásenia jordánskeho ministerstva zahraničia Izrael sľúbil, že nebude schvaľovať nové židovské osady na okupovanom Západnom brehu Jordánu po štyri až šesť mesiacov. Denník Haarec ale s odkazom na svoj zdroj napísal, že sľub sa netýka legalizovania deviatich židovských osád z toho mesiaca ani schválenia výstavby 7000 bytových jednotiek v židovských osadách z tohto týždňa.

Dnešného rokovania v jordánskej Akabe sa zúčastnil riaditeľ izraelskej bezpečnostnej služby Šin Bet Ronen Bar a šéf národnej bezpečnostnej rady Cachi Hanegbi, šéf palestínskej tajnej služby Madžíd Faradž a tiež americký koordinátor národnej bezpečnosti pre Blízky východ Brett McGurk a bezpečnostní činitelia Jordánska a Egypta.

Podľa serveru The Times of Israel sa izraelskí a palestínski zástupcovia dohodli, že zriadia spoločnú bezpečnostnú skupinu, ktorá zváži obnovenie izraelsko-palestínskej bezpečnostnej spolupráce. Tá bola prerušená pred mesiacom po razii izraelskej armády proti palestínskym radikálom na okupovanom Západnom brehu Jordánu v Džaníne, pri ktorej zomrelo desať Palestínčanov. Obe strany sa v Jordánsku dnes tiež dohodli, že sa stretnú do mesiaca v Egypte, aby zhodnotili „pokrok“ vo svojej snahe o zmiernenie napätia.

Počas dnešného rokovania v Jordánsku z Izraela prišla správa, že palestínsky radikál na Západnom brehu zastrelil dvoch židovských osadníkov.

V NATO sa rodí plán bezpečnostnej dohody pre Ukrajinu

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA