Sociálne siete

Zdravie

Cholesterol a jeho dve tváre: Vedeli ste, že je aj dobrý cholesterol?

Zverejnené:

Upravené: 14. augusta 2021 o 14:00

260

jedlo
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Sander Dalhuisen

REKLAMA

BRATISLAVA – Cholesterol…keď počujete toto slovo, tak väčšinou pôsobí na ľudí ako strašiak a všetci si predstavíme najmä ten zlý cholesterol. Nie je to však zďaleka všetko. O cholesterole sa toho veľa píše, ale už menej vie. Preto prichádzajú rôzne edukačné kampane, ktoré by mohli zvýšiť povedomie aj o tomto zdravotnom probléme.

Občianske združenie Únia pre zdravšie srdce ešte začiatkom mája usporiadala na sociálnej sieti Facebook webinár na tému Všetko na tému vysoký cholesterol. Poradňu odborne zastrešila lekárka MUDr. Jana Bendová, PhD. Spomínaný webinár priblížil množstvo základných otázok – ako napríklad rozlíšiť dobrý od zlého cholesterolu,  ako zistiť jeho hodnoty a čo všetko sa za cholesterolom skrýva.

Spomínané združenie sa téme cholesterolu (a nielen tej) významne venuje aj na svojej webovej stránke, kde si môžu všetci prečítať veľa zaujímavých a najmä dôležitých informácií. Viac informácií sa dočítate TU.

 Bez cholesterolu to nepôjde…naučme sa ho však rozlišovať!

Aj keď má cholesterol všeobecne veľmi zlú povesť, tak je pre náš život nevyhnutný.  Cholesterol potrebujeme bez výnimky všetci. Bez neho nemôže organizmus správne fungovať. Vďaka nemu sa nám tvoria hormóny, vitamín D a dôležité žlčové kyseliny, ktorým vďačíme za to, že dokážeme stráviť jedlo. Je pomocníkom pri uzdravovaní a regenerácii. Naše telo si ho z dvoch tretín tvorí samo priamo v pečeni, zvyšnú časť získavame prostredníctvom stravy.

Ale hľadať si informácie na internete nestačí, treba si dať jeho hodnoty zmerať priamo u lekára.  Veď cholesterol je spoločne s fajčením a vysokým krvným tlakom v rovnakej skupine najzávažnejších rizikových faktorov ochorení srdca a ciev.

Vedeli ste, že…

… existuje dobrý cholesterol (HDL) a zlý cholesterol (LDL)? Kým pri tom dobrom sa báť nemusíme a vďačíme mu za to, že nám čistí tepny a zároveň priaznivo pôsobí na krvný obeh, tak pri tom zlom už treba byť na pozore. Ten nám tepny upcháva, takže aj jeho koncentrácia v krvi by mala byť čo najnižšia. Naopak, čím vyššia hladina HDL cholesterolu v krvi je, tým lepšie pre srdce. Zlý cholesterol ale nijak v tele necítime, nebolí a v mladšom veku sa ani nijako výrazne neprejavuje. Jeho dôsledky v podobe srdcovo-cievnych ochorení sa prejavia až vo vyššom veku.

Všetky informácie si môžete pozrieť v online poradni  s pani doktorkou MUDr. Janou Bendovou.

Zdroj: Únia pre zdravšie srdce

logo

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA