Sociálne siete

Šport

Kryl ruský doping, nakoniec skončil v domácom väzení. Zomrel muž, ktorý vládol atletike

Zverejnené:

Upravené: 6. decembra 2021 o 9:20

1264

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Bývalý kontroverzný dlhoročný predseda Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) Lamine Diack zo Senegalu, ktorý bol vlani odsúdený za korupciu, zomrel vo veku 88 rokov. O jeho dnešnom úmrtí informoval agentúru Reuters jeho syn.

Diack viedol IAAF v rokoch 1999 až 2015. Neskôr sa ukázalo, že bol súčasťou skupiny, ktorá za úplatky pomáhala ruským atlétom podozrivým z dopingu.

Spoločne so svojimi komplicmi sa tým podľa obžaloby obohatil zhruba o 3,5 milióna eur. Od 23 ruských atlétov prijal úplatky vo výške od 100.000 do 600.000 eur, aby skryl ich dopingové prehrešky a umožnil im pretekať na olympijských hrách v Londýne v roku 2012 a o rok neskôr na majstrovstvách sveta v Moskve.

Arriva a Slovak Lines sa dohodli na spolupráci

Francúzsky súd ho vlani odsúdil na dva roky väzenia a ďalšie dva roky podmienečne a navyše mu udelil pokutu pol milióna eur.

Za mreže Diack nikdy nešiel. Jeho obhajcovia upozorňovali na jeho chatrné zdravie a tvrdili, že by väzenie neprežil. Diack tak zostal v domácom väzení a neskôr bol prepustený na kauciu, takže sa mohol tento rok v máji vrátiť z Francúzska do Senegalu.

V rodnej krajine strávil zvyšok života. „Zomrel doma okolo druhej hodiny rannou prirodzenou smrťou,“ uviedol jeho syn Papa Massata Diack.

Nezamestnanosť na Slovensku klesla na 6,8 percenta

Aj on bol odsúdený za korupciu. Ako marketingový poradca IAAF podľa súdu previedol 15 miliónov dolárov za televízne práva a ďalšie obchodné transakcie na účty svojich firiem.

Súd ho poslal na päť rokov do väzenia a uložil mu pokutu jeden milión eur, Senegal ho však odmieta vydať.

VIDEO: Alec Baldwin sa v najnovšom rozhovore vyjadril, že nestlačil spúšť zbrane

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA