Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Bulharský europoslanec hajloval v Európskom parlamente, zachytili ho kamery

Zverejnené:

Upravené: 17. februára 2022 o 11:12

992

zdroj: DW.com

REKLAMA

GLOBALNEWS

Európsky parlament sa zaoberá incidentom zo stredy, keď bulharský europoslanec pri odchode z rokovacej sály údajne použil nacistický pozdrav. Jeho konanie zaznamenali kamery, informuje DW.com.

Vedenie Európskeho parlamentu označilo správanie poslanca Angela Džambazkého za neprijateľné.

Džambazki, predstaviteľ bulharskej nacionalistickej strany VMRO-BND, predtým vo svojom vystúpení počas rozpravy o právnom štáte v Poľsku a Maďarsku vyhlásil: „Nikdy vám nedovolíme, aby ste nám hovorili, čo máme hovoriť a robiť. Nech žije Bulharsko, Maďarsko, Orbán, Fidesz a Európa národných štátov!“

Okrem toho Džambazki neskôr vo svojom príspevku na Twitteri označil za „ohavnosť“ stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o tom, že Únia môže spájať finančnú podporu pre členské štáty s dodržiavaním zásad právneho štátu. Súd tak v plnom rozsahu zamietol žaloby Maďarska a Poľska voči tzv. mechanizmu podmienenosti.

ROZHODNUTÉ: Bašternák zostáva na slobode

Videozáznam z rokovacej sály zachytáva Džambazkého, zaradeného v euroskeptickej skupine Európski konzervatívci a reformisti, ako sa otočil na schodoch vedúcich k východu z rokovacej sály a na niekoľko sekúnd natiahol pred seba pravú ruku.

Podpredsedníčka Európskeho parlamentu, Talianka Pina Piciernová, ktorá rozpravu viedla, vyhlásila, že europarlament za pomoci záznamov z kamier preverí, čo sa stalo v rokovacej sále, „aby sa zistilo, či tam bol alebo nebol fašistický pozdrav“.

„V žiadnom prípade nepripúšťame fašistické gestá a symboly. Ak sa tak stalo, je to mimoriadne vážne a budú prijaté sankcie,“ upozornila.

Štátny tajomník francúzskej vlády pre európske záležitosti Clément Beaune, ktorý bol na rokovaní prítomný ako predstaviteľ krajiny predsedajúcej EÚ, označil toto Džambazkého gesto za „škandalózne a poburujúce“.

Prvé vozidlá amerického konvoja dorazili do ČR, idú na cvičenie na Slovensko

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA