Sociálne siete

ZAHRANIČIE

EÚ odmieta platiť za plyn Rubľom, išlo by o porušenie kontraktov

Zverejnené:

Upravené: 25. marca 2022 o 9:59

681

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Rusko sa podľa Európskej komisie usiluje obísť sankcie Európskej únie, informuje Financial Post.

Lídri niektorých štátov Európskej únie odmietli plány Ruska požadovať platby za dodávky plynu v rubľoch. Ako uviedli, takýto krok by znamenal porušenie zmluvy. Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že Rusko bude požadovať, aby „nepriateľské“ krajiny platili za dodávky zemného plynu v ruskej mene.

To znamená všetky štáty EÚ, ktoré Rusko začiatkom marca zaradilo na zoznam štátov, ktoré považuje za nepriateľské. Zoznam zahrnuje 48 krajín, okrem štátov EÚ aj USA, Kanadu, Švajčiarsko či Japonsko.

Putinovo vyhlásenie viedlo k rastu cien plynu v Európe a zároveň zvýšilo obavy z možného zastavenia dodávok suroviny do EÚ, ktorá je stále výrazne závislá od dodávok z Ruska. To sa na celkovej spotrebe plynu v Európskej únii podieľa približne 40 percent.

Biden priletel do Bruselu, zúčastní sa summitov NATO aj Európskej únie

Ako prví na to reagovali predstavitelia Nemecka a Talianska, podľa ktorých by platba v rubľoch znamenala porušenie kontraktov. Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že mena, v ktorej nemeckí odberatelia ruských fosílnych palív musia Moskve platiť, je stanovená priamo v ich zmluvách.

„Mena, v ktorej sa dodávky realizujú, je súčasťou dodávateľských zmlúv a vo väčšine prípadov zmluvy stanovujú platby v eurách či dolároch,“ povedal Scholz po prílete do Bruselu na samit Európskej rady. Podobne sa vyjadril taliansky premiér Mario Draghi. „Je potrebné vedieť, že v podstate by to bolo porušenie kontraktu,“ povedal.

Šéfka Európskej komisie Ursula vo der Leyenová dodala, že Rusko sa týmto krokom usiluje obísť sankcie Európskej únie, čo však Brusel neumožní. „Už nebude možné nás vydierať prostredníctvom energií,“ povedala.

Vyhlásenie ruského prezidenta o plánoch na platby za plyn v rubľoch sa ihneď odrazilo na kurze ruskej meny. Rubeľ v stredu posilnil oproti doláru o 9 %.

Zomrela bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA