Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Holandský politik na Twitteri prirovnáva neočkovaných k Židom počas holokaustu

Zverejnené:

Upravené: 17. decembra 2021 o 9:05

463

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Súd v stredu nariadil holandskému krajne pravicovému politikovi Thierrymu Baudetovi, aby odstránil štyri príspevky na Twitteri, v ktorých porovnával opatrenia proti koronavírusu so zaobchádzaním so Židmi počas nacistického režimu.

Baudet má na zmazanie Tweetov 48 hodín. Ak tak neurobí, musí zaplatiť 25 000 eur za každý deň, ak zostanú na internete, uviedla agentúra AP.

Dve židovské organizácie sa obrátili na súd v Amsterdame a požadovali odstránenie príspevkov, ktoré označili za „vážne urážlivé a zbytočne zraňujúce zavraždené obete, preživších holokaustu a príbuzných“.

V jednom z príspevkov Baudet tvrdil, že „neočkovaní sú noví Židia a tí, ktorí odvracajú zrak od vylúčenia, sú noví nacisti“.

Bill Gates: „Je potrebný globálny výskum, svet musí byť pripravený na pandémie“

Politik tiež zverejnil fotografiu dieťaťa, ktorému nedovolili ísť za Mikulášom a vedľa nej snímka chlapca zo židovského geta v Lodži, ktorý na sebe mal pred deportáciou Dávidovu hviezdu. Židovské organizácie kritizovali aj snímku koncentračného tábora Buchenwald, ktorý Baudet doplnil komentárom: „Ako je možné, že stále nevidíte, ako sa história opakuje?“

„Porovnania, ktoré ste uviedli v sporných príspevkoch, presahujú rámec toho, čo možno ospravedlniť v záujme solídnej verejnej debaty,“ uviedol sudca, ktorý prípad prejednával. „Tým, že v oznámeniach bez akýchkoľvek nuáns porovnávate situáciu neočkovaných občanov s osudom Židov v 30. a 40. rokoch minulého storočia, sa dopúšťate porovnania, ako som už povedal, ktoré je vecne nesprávne. Nesprávne používate, inými slovami zneužívate, ľudské utrpenie Židov v holokauste a spomienky na nich,“ dodal sudca.

Politik označil rozsudok za „šialený a nepochopiteľný“„Sme naštvaní a bojovní. A samozrejme sa odvoláme,“ napísal na svojom Twitteri.

Baudet je predsedom holandskej pravicovo-populistickej a euroskeptickej strany Fórum pre demokraciu (FvD), ktorá má v holandskej dolnej komore parlamentu päť mandátov.

Židovské skupiny, ktoré občianskoprávne konanie začali, rozsudok uvítali a vo svojom vyhlásení uviedli, že „významne prispel k vymedzeniu hraníc verejnej debaty“.

Ktorá vakcína je účinnejšia: Moderna či Pfizer? Odborníci z Harvardu majú odpoveď

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA