Sociálne siete

ZAHRANIČIE

KURZ, SCHALLENBERG A BLÜMEL: Veľké mená odchádzajú z rakúskej politiky

Zverejnené:

Upravené: 8. decembra 2021 o 15:15

344

Zdroj: Facebook / Sebastian Kurz

REKLAMA

Zdroj: Globalnews

Po rakúskom premiérovi Sebastiánovi Kurzovi, ktorý odchádza z politiky, podal demisiu kancelár Alexander Schallenberg, ktorý bol jeho nominantom, a najnovšie odstúpil aj minister financií Gernot Blümel. V Rakúskej ľudovej strane, tak končí celá jedna generácia politikov. Informoval o tom denník N a webnoviny.

„Rozhodol som sa opustiť politiku,“ povedal Blümel. Ide o tretí veľký odchod na rakúskej politickej scéne behom jediného dňa. Kancelár Schallenberg oznámil minulý štvrtok večer, že odchádza zo svojej funkcie.

„Zajtra zvolám predsedníctvo Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a predložím im svoju rezignáciu. V nasledujúcich týždňoch odovzdám všetky svoje funkcie,“ vyhlásil Kurz. „Môj život stojí na začiatku novej kapitoly. Budem sa venovať svojmu dieťaťu,“ ozrejmil.

Macron sa posťažoval na premiéra Johnsona: ,,Je smutné, že Britániu vedie taký klaun“

„Som vďačný za všetky skúsenosti a dúfam, že som pomohol Rakúsku vykročiť správnym smerom… Je krásne, keď človek môže hýbať vecami. Zároveň však každý deň musíte podnikať toľko rozhodnutí, že už ráno viete, že urobíte aj chyby. Vaše kroky sú každý deň pod drobnohľadom a máte pocit, akoby ste boli lovená zver,“ povedal Kurz.

„Chcem sa poďakovať najmä môjmu tímu. Chcem sa poďakovať všetkým ministerkám a ministrom. Chcem sa poďakovať koaličným partnerom FPÖ a Zeleným. Chcem sa poďakovať aj prezidentovi Alexandrovi van der Bellenovi a predsedovi rakúskeho parlamentu Wolfgangovi Sobotkovi. Zároveň ďakujem môjmu nástupcovi, kancelárovi Alexandrovi Schallenbergovi. Predovšetkým však ďakujem voličom. Bez podporovateľov by sme nedokázali nič“.

„Po narodení svojho prvého dieťaťa som si uvedomil, že existujú krásne veci aj mimo politiky,“ uviedol Kurz. „Teraz pôjdem do nemocnice po svoju priateľku a svojho syna,“ dodal po brífingu.

Kurz končí v politike po prevalení jeho obrieho škandálu s kupovaním a manipulovaním médií.

Mexický gang sa autami prebúral do väzenia, deväť väzňov je na úteku

Alexander Schallenberg – rakúsky Spolkový kancelár – vo štvrtok taktiež oznámil, že odstupuje z funkcie.

„Nemám v úmysle – a nikdy to nebolo mojím cieľom – prevziať funkciu predsedu Novej ľudovej strany (ÖVP),“ vyhlásil Schallenberg na margo Kurzovho odchodu z postu predsedu strany. „Som pevne presvedčený, že tieto funkcie – predsedu vlády a tiež najsilnejšej strany v Rakúsku – by mali byť čoskoro opäť v jedných rukách. Takže týmto dávam k dispozícii funkciu spolkového kancelára“, povedal Schallenberg.

Podľa Schallenberga k tomu má prísť po „vykonaní príslušných procesov v rámci strany“. Jeho nástupcom by mohol byť minister vnútra Karl Nehammer.

Počet nových prípadov koronavírusu v Juhoafrickej republike sa za deň takmer zdvojnásobil

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA