Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Najmenej 19 detí a 2 dospelí zahynuli po streľbe strelca na texaskej základnej škole

Zverejnené:

Upravené: 25. mája 2022 o 10:19

136

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Minimálne dvadsaťjeden mŕtvych, z toho devätnásť detí, si vyžiadala utorková streľba na základnej škole v meste Uvalde ležiacom asi deväťdesiat kilometrov západne od San Antonia v americkom Texase.

S odvolaním sa na miestne úrady o tom informovala agentúra AP. Medzi mŕtvymi je aj učiteľka. Osemnásťročný strelec zomrel pri zásahu polície, uviedol guvernér Texasu Greg Abbott.

Agresor, iba 18-ročný mladík menom Salvador Ramos, si podľa senátora štátu Texas Rolanda Gutierreza po dovŕšení veku 18 rokov kúpil dve útočné pušky. Kým zamieril do školy, zabil svoju babičku, uviedol ďalej miestny politik. Nie je jasné, či zoznam obetí zahŕňa aj samotného strelca.

“Strelec sám zomrel a je pravdepodobné, že ho zabili zasahujúci policajti,” povedal v utorok guvernér Texasu Greg Abbott na tlačovom brífingu.

Prokurátor žaluje generálneho riaditeľa spoločnosti Meta Zuckerberga za škandál na ochranu osobných údajov Cambridge Analytica

Jednou z mŕtvych dospelých je učiteľka Eva Mirelesová. Niektoré médiá uvádzajú, že obaja mŕtvi dospelí boli učitelia. Strelec na sociálnych sieťach predtým naznačil, že sa schyľuje k útoku. „Deti by si mali dať pozor,“ napísal.

Pete Arredondo, ktorý vedie oddelenie miestnej polície, uviedol, že do dotknutej základnej školy chodia žiaci druhej až štvrtej triedy. V amerických školách tieto ročníky obvykle tvoria deti vo veku od siedmich do desiatich rokov. Deti boli v škole posledný týždeň pred letnými prázdninami.

Univerzitná nemocnica v neďalekom meste San Antonio prostredníctvom Twitteru informovala, že v súvislosti so streľbou prijala dvoch pacientov – jedno dieťa a jedného dospelého. Obaja pacienti, 66-ročná žena a 10-ročné dievča, sú v kritickom stave. Pri incidente boli postrelení aj dvaja policajti, ich zranenia však nie sú vážne.

„Ako národ sa musíme pýtať, kedy sa preboha postavíme výrobcom strelných zbraní? Kedy preboha urobíme to, čo treba urobiť?“ reagoval na streľbu americký prezident Joe Biden. Ako pripomienku tragédie nariadil vyvesiť vlajky do 28. mája na pol žrde až do západu slnka. „Už toho bolo dosť,“ konštatovala americká viceprezidentka Kamala Harrisová a vyzvala na reguláciu zbraní.

Predminulú sobotu taktiež 18-ročný strelec bielej pleti v supermarkete v americkom meste Buffalo v štáte New York zabil desať ľudí a ďalších troch zranil. Biden tento čin označil za rasistické vyčíňanie a prípad vnútorného terorizmu.

Streľba na texaskej škole je tretia najhoršia v USA za dvadsať rokov. Viac ľudí zomrelo len v apríli 2007 vo Virgínii a v decembri 2012 v Newtowne.

Lavrov obvinil Západ z nevedomosti a nepochopenia Ruska

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA