Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Svetové ceny potravín sa držia na desaťročnom maxime

Zverejnené:

Upravené: 3. februára 2022 o 12:29

156

zdroj: CNN.com

REKLAMA

GLOBALNEWS

Po miernom znížení v závere minulého roka sa svetové ceny potravín začiatkom tohto roka opäť zvýšili na zhruba 10-ročné maximum, informuje CNN.

V januári ceny nahor potiahli najmä rastlinné oleje, rast však zaznamenali aj ceny mliečnych výrobkov a v menšej miere obilnín a mäsa.

Podľa údajov Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v januári 135,7 bodu. V decembri predstavoval po revízii smerom nahor 134,1 bodu.

FAO pôvodne udávala decembrovú hodnotu indexu cien potravín na 133,7 bodu. Aj po revízii smerom nahor ceny potravín v decembri v porovnaní s novembrom mierne klesli, keď novembrová hodnota indexu predstavovala 134,9 bodu.

Vysoké ceny potravín sa nemalou mierou podieľajú na zrýchľovaní inflácie a FAO varovala, že vyššie náklady predstavujú obrovské riziko pre chudobných v krajinách, ktoré sú závislé od dovozu.

Primátor Nitry Hattas zakladá stranu, chce obhájiť svoj post

V rámci jednotlivých položiek v indexe cien potravín najvýraznejšie rástli v januári ceny rastlinných olejov. Zvýšili sa o 4,2 %, pričom dosiahli rekordné úrovne.

Podpísali sa pod to obmedzené možnosti vývozu a ďalšie komplikácie na strane dodávateľov, najmä nedostatok pracovnej sily a nepriaznivé počasie. “Obávame sa, že dôsledky týchto komplikácií bude ešte nejaký čas cítiť,” povedal šéf divízie FAO pre trhy a obchod Boubaker Ben-Belhassen.

Vzrástli aj ceny mliečnych výrobkov, už piaty mesiac po sebe. Rast dosiahol 2,4%, pričom najviac sa zvýšili ceny odtučneného sušeného mlieka a masla.

Rast zaznamenali aj ceny obilnín, v tomto prípade však iba o 0,1%, keď ceny pšenice klesli o 3,1%. K rastu prispeli zvýšené ceny kukurice, ktoré vzrástli o 3,8%. Zatiaľ čo ceny pšenice posunuli nadol vysoké úrody v Austrálii a Argentíne, ceny kukurice ovplyvnili obavy z dôsledkov pretrvávajúceho sucha v Južnej Amerike.

Mierne sa zvýšili aj ceny mäsa, naopak, ceny cukru boli jediné, ktoré v januári zaznamenali pokles. Klesli o 3,1%, k čomu prispeli očakávania dobrých úrod v Indii a Thajsku, čo sú kľúčoví vývozcovia komodity.

PRIESKUM: Smer predbehol Hlas, doťahuje sa aj SaS

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA