Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Turecký prezident Erdogan vyhlásil, že krajina potrebuje novú ústavu

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 2. februára 2021 o 8:56

20

SITA/AP Photo/Turkish Presidency

SITA

ANKARA – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok vyslovil potrebu vytvorenia novej a „civilnej“ ústavy. Počas televízneho prejavu po zasadnutí vlády Erdogan pripomenul, že ostatné dve ústavy „krajiny polmesiaca“ – prijaté v rokoch 1961 a 1982 – boli vypracované po vojenských prevratoch a obsahovali „nezmazateľné stopy vojenskej výchovy“.

„Možno nastal čas, aby Turecko diskutovalo o novej ústave. Musí to byť vedené pred ľuďmi a transparentným spôsobom za účasti všetkých ich zástupcov. Vznikajúci text musí byť ľuďom predložený na schválenie,“ vyhlásil Erdogan, no bližšie nešpecifikoval svoje predstavy.

Erdogan dodal, že o tejto otázke bude rokovať s nacionalistickými spojencami svojej strany. „Ak dosiahneme spoločné porozumenie s našimi partnermi, mohli by sme v nadchádzajúcom období podniknúť kroky týkajúce sa novej ústavy,“ uviedol.

V roku 2018 Turecko prešlo z parlamentného systému na výkonný prezidentský systém, ktorý sústredil väčšinu právomocí do rúk prezidenta. K prechodu došlo po referende, ktoré zmenilo a doplnilo niekoľko článkov ústavy z roku 1982.

Erdogan taktiež poznamenal, že Turecko buduje mikrosatelitné odpaľovacie zariadenie. „Ak Boh dá, v dohľadnom čase vypustíme z nášho vlastného zariadenia do vesmíru naše satelity i satelity našich priateľov,“ skonštatoval Erdogan.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA