Sociálne siete

Zdravie

Počuli ste už o CHOCHP? Pľúca zažívajú ťažké časy, súčasná situácia ich ohrozuje ešte viac

Včasná diagnostika a spolupráca medzi pacientom a lekárom sú základmi i pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, teda pri dlhodobom ochorení pľúc, ktoré sťažuje dýchanie.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 1:31

418

zena priroda
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Lona

REKLAMA

BRATISLAVA – Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) patrí medzi najvýznamnejšie príčiny smrti a každoročne jej podľahne viac ľudí, ako rakovine pľúc či prsníka dohromady. V súčasnosti je na toto ochorenie zameraná o to väčšia pozornosť, keďže pandemický vírus  COVID-19 postihuje najmä dýchací systém, v ťažkých prípadoch vyvoláva ťažký zápal pľúc a môže viesť až k úmrtiu pacienta. Ľudia s chronickou obštrukčnou poruchou tak patria do jednej z rizikových skupín.

Chronická obštrukčná choroba pľúc je život ohrozujúce ochorenie pľúc, pre ktoré je typické postupné zužovanie dýchacích ciest. Následkom čoho vzduch ťažko prúdi do a von z pľúc. Každý výdych, ale neskôr aj nádych sú tak pre pacientov čoraz namáhavejšie. CHOCHP možno považovať za následok inhalovania škodlivých látok,  ako sú cigaretový dym, prachové častice, uhlie, dym, výpary leptavých látok a iné. Až 80 percent pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc má skúsenosť s tabakom.

Nenápadná na začiatku

Chronická obštrukčná choroba pľúc začína nenápadne a v počiatočných štádiách má obdobné príznaky ako zvyčajné prechladnutie či zápal priedušiek. Na rozdiel od infarktu či mozgovej príhody jej človek nepodľahne náhle, ale vyvíja sa v priebehu niekoľkých rokov. Toto progresívne pľúcne ochorenie bez správnej liečby spôsobuje nezvratné zmeny na pľúcach.

„Práve mladí ľudia sú tou najzraniteľnejšou skupinou a aj vo svetle dnešnej pandémie, ktorú riešime nielen u starších ľudí, ale aj u mladých. To znamená, že respiračné vírusy vo všeobecnosti napadajú už predtým poškodené pľúca, a to napríklad v podobe inzultov fajčenia. Naše štatistiky hovoria, že každoročne stúpa percento ľudí, ktorí fajčia a stúpa podiel mladých ľudí. A čo je ešte horšie, z tých mladých ľudí stúpa podiel dievčat. Tak ako sme sa kedysi učili, že prevažujú fajčiari, muži, dnes sa nám začínajú mladé ženy doťahovať,“ upozorňuje doc. MUDr. Marta Hájková, CSc., MPH, hlavná odborníčka MZ SR pre pneumológiu a ftiziológiu.

fajcenie

Fajčenie je jednou z hlavných príčin CHOCHP, zdroj: Unsplash/Riccardo Fissore

Chronickou obštrukčnou chorobou pľúc sú ohrození najmä ľudia po štyridsiatke a viac ako polovica pacientov, približne 54 percent, je mladších ako 65 rokov. Kým v minulosti sa týkala najmä mužov, v súčasnosti sa výskyt preniesol už aj na ženskú populáciu. ,,Liečba je na svete, liečba je účinná pokiaľ ju pacient užíva pravidelne, je ako sa hovorí ušitá na mieru a pokiaľ zvláda inhalačné techniky. Totižto liečba chronickej obštrukčnej choroby pľúc nie je o tabletkách, ale je o liekoch, ktoré sú v spreji a je treba sa ich naučiť dobre inhalovať,“ doplnila ďalej Hájková.

Počas pandémie koronavírusu by najobozretnejšími mali byť najmä starší ľudia nad 60 rokov a ľudia s chronickými ochoreniami. Ľudia s CHOCHP sú náchylnejší na ochorenie  COVID-19, pretože môžu mať narušenú epitelovú výstelku, respektíve poškodenú bunkovú bariéru, ktorá pomáha chrániť pľúca, a to vírusom a chorobám uľahčuje napadnutie zvyšku tela.

I keď je chronická obštrukčná choroba pľúc nevyliečiteľná, včasná diagnostika, individuálny prístup a dodržiavanie správnej liečby dokážu pacientovi zabezpečiť kvalitnejší život. Avšak poškodenia, ktoré už v dýchacích cestách vznikli, sa liečbou nedajú zvrátiť. Preto je dôležité, aby pacienti vedeli, že čím skôr sa dostanú do starostlivosti lekárov, tým lepšie sú ich prognózy do budúcnosti.

Vedeli ste, že…

CHOCHP trpí asi 12 % obyvateľstva na celom svete, na Slovensku sa na CHOCHP lieči približne 80-tisíc pacientov. Spomedzi krajov má najvyšší výskyt CHOCHP Prešovský  a Košický kraj, naopak najmenej ľudí sa s touto chorobou lieči v Bratislavskom kraji. Každý rok si ochorenie vyžiada asi tri milióny obetí.

Zostaňte zdraví s CHOCHP

Ak chcete predchádzať ochoreniu na koronavírusu, je dobré sa držať týchto pravidiel:

  • Ostaňte  doma
  • Vyhýbajte sa chorým ľuďom (alebo buďte v bezpečí doma s chorým )
  • Precvičte si sociálny dištanc a noste rúško, ak musíte ísť von
  • Udržujte si čisté ruky
  • Nedotýkajte sa tváre (vrátane nosa, úst a očí)
  • Často čistite a dezinfikujte používané povrchy a predmety
  • Sledujte kvalitu vzduchu
  • Vyhýbajte sa stresu
  • Zostaňte v kontakte so svojimi lekármi – využite telemedicínu
  • Dodržujte predpísaný liečebný plán

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA