Sociálne siete

Zdravie

Osteoporóza postihuje viac ženy. Jej príznakom sú časté zlomeniny

Osteoporóza. Tichá a nebezpečná nepriateľka. Aj tak by sa dala nazvať. Prezradiť ju môže prvá zlomenina, kostné tkanivo sa stráca potichu.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 2:45

659

zena chrbat kosti
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Romina Farías

REKLAMA

BRATISLAVA – Časté zlomeniny netreba podceňovať, môžu končiť až smrťou. Osteoporóza patrí k najzávažnejším ochoreniam pohybového aparátu. Je to systémové ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty, jej hustota a narúša sa stavba kosti. To spôsobuje výrazne zvýšené riziko zlomenín už pri malom tlaku či zranení. Nejde však o „daň za dlhovekosť“, ako si mnohí mylne myslia, ale o ochorenie látkovej výmeny kosti a teda metabolické ochorenie.

K strate kostného tkaniva pri osteoporóze dochádza potichu, pozvoľna niekoľko rokov a často sa neobjavujú žiadne príznaky, až kým nedôjde k prvej zlomenine.

Na Slovensku žije asi 400-tisíc ľudí s osteoporózou, no len okolo 30 percent z nich je diagnostikovaných a len 18 percent je adekvátne liečených.  Podľa odhadov trpí osteoporózou celosveto až 200 miliónov žien. Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien, ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady. Každé tri sekundy dochádza niekde na svete k zlomenine, ktorej príčinou je osteoporóza.

A vedeli ste napríklad, že až 80 percent pacientov s osteoporózou tvoria ženy? Jednoducho ich táto choroba postihuje častejšie ako mužov. Prečo je to tak? V dospelosti majú zásadný vplyv na kvalitu a hustotu kostnej hmoty pohlavné hormóny. Estrogén má v ženskom tele priaznivý vplyv na tvorbu nového kostného tkaniva, a tak aj na zníženie jeho odbúravania. Estrogén sa totiž viaže práve na osteoblasty – bunky, ktoré tvoria kostnú hmotu. No keď počas menopauzy dochádza k dramatickému poklesu estrogénu, jeho ochranný účinok sa stráca a kosť sa začne rýchlejšie odbúravať, preto sú ženy náchylné na vznik osteoporózy. Rýchly úbytok kosti pretrváva ešte asi počas 10 rokov po menopauze vďaka tomu, že odbúravanie kosti permanentne pretrváva nad jej novotvorbou.

Osteoporóza silnie, bolesti tiež

osteoporozaOchorenie časom progresívne postupuje a aj bežná záťaž či tlak na kosti, ako je sedenie, státie, prudšie zakašľanie, čupnutie, zdvíhanie predmetu, či dokonca objímanie môžu spôsobiť bolesť, zlomeninu a stratu pohyblivosti. Bolesť spôsobená zlomeninami sa tiež môže stať chronickou a brániť pacientovi v bežných aktivitách.

Osteoporóza postihuje najmä ženy nad 50 rokov, no jej korene siahajú do podstatne mladšieho veku – okolo 20-30 rokov. Jej prvým štádiom je osteopénia, ktorá je charakterizovaná zníženou hustotou kosti, avšak ešte nie v pásme osteoporózy.

Osteopénia je bez príznakov, dáva nám však na známosť, že je len otázkou času, kedy osteoporóza prepukne. Preto by nemali venovať pozornosť osteoporóze len staršie ženy, ktorým už hrozia jej prejavy, ale aj mladé, ktoré tak môžu ovplyvniť svoje riziko vzniku ochorenia v budúcnosti.

Zlomeniny spôsobené osteoporózou

Najzávažnejším príznakom a zároveň komplikáciou osteoporózy, ktorá môže pacientom spôsobiť stratu pohyblivosti či dokonca smrť, sú zlomeniny kostí. Celosvetovo má riziko osteoporotickej zlomeniny každá druhá žena a asi každý piaty muž. Najčastejšie postihuje krčok stehnovej kosti, stavce chrbtice a kosti zápästia.

Riziko rastie s vekom a tiež po prvej osteoporotickej zlomenine – približne polovica pacientov, ktorí už prekonali osteoporotickú zlomeninu, je ohrozených ďalšou následnou fraktúrou, pokiaľ sa včas nezačnú vhodne liečiť. Takíto pacienti majú pravdepodobnosť vzniku novej zlomeniny dvojnásobne vyššiu ako ich rovesníci, ktorí osteoporotickú zlomeninu ešte nemali.

Riziko vzniku ďalšej zlomeniny narastá s každou novou zlomeninou, pokiaľ sa osteoporóza včas správne nediagnostikuje a vhodne nelieči. Hrozí tzv. „kaskáda fraktúr“, keď fraktúra zápästia zvýši riziko zlomeniny chrbtice dvojnásobne, zlomenina chrbtice zvýši riziko zlomeniny krčku stehnovej kosti päťnásobne a zlomenina krčku stehnovej kosti je spojená s vysokou úmrtnosťou pacientov.

Zlomeniny krčka stehnovej kosti

Predstavujú veľké riziko pre pacienta, často si vyžadujú chirurgický zákrok a môžu viesť k strate samostatnosti, dokonca až smrti. Počet prípadov neustále narastá celosvetovo aj na Slovensku. Považujeme ich za najzávažnejšie osteoporotické zlomeniny – do jedného roka po úraze zomiera takmer 30 percent pacientov. Takmer 80 percent z ostatných je odkázaných na pomoc okolia alebo špecializovanú starostlivosť a len 20 percent pacientov dokáže po osteoporotickej zlomenine stehnovej kosti žiť nezávisle a s porovnateľnou kvalitou života.

Zlomeniny stavcov

Až v troch štvrtinách prípadov vznikajú bez zjavného úrazového mechanizmu. Sú veľmi časté, no neraz podceňované a dokonca sa stáva, že ostávajú dlhší čas neodhalené. Zlomeniny stavcov pritom spôsobujú výrazné problémy a môžu mať trvalé následky, ako sú intenzívne bolesti chrbtice, deformity, strata telesnej výšky o 1-3 cm, útlak vnútorných orgánov či znížená pohyblivosť. U pacientov s osteoporózou zvyšujú úmrtnosť až o 23 percent. Okrem farmakologickej liečby je možné pri zlomeninách stavcov využiť minimálne invazívne chirurgické metódy – vertebroplastiku a kyfoplastiku.

Zlomenina zápästia a predlaktia

Významnú osteoporotickú zlomeninu predstavuje v súčasnosti zrejme najčastejšia zlomenina dolnej časti predlaktia a zápästia. Častým následkom týchto poranení býva obmedzenie funkcie zápästia a ruky. Môže sa tiež rozvinúť tzv. algoneurodystrofický syndróm postihnutej končatiny, ktorý sa prejavuje intenzívnou lokálnou bolesťou, obmedzením pohyblivosti a následne poškodením tkaniva.

Liečba osteoporózy

Na liečbu osteoporózy a prevenciu osteoporotických zlomenín už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov, ktoré lekári predpisujú s ohľadom na individuálne potreby každého pacienta. Súčasťou účinnej liečby by vždy malo byť:

  • Posilňovanie svalstva – aspoň tri až štyrikrát do týždňa, vo všeobecnosti sa dospelým ľuďom odporúča aspoň 30 minút cvičenia každý deň. Pomáha predchádzať strate kostnej hmoty, podporuje novotvorbu kosti a udržiava pacienta aktívneho a pohyblivého. Ideálnym pohybom je (podľa fyzickej kondície konkrétneho pacienta) chôdza, aerobik, džoging, chôdza po schodoch, beh, tenis, tanec, tai či, vodný aerobik či jóga.
  • Pobyt na slnku – slnečné žiarenie stimuluje tvorbu vitamínu D v ľudskom organizme. Pre jeho optimálnu tvorbu sa odporúča pobyt na slnku približne 2 x do týždňa v trvaní 15-30 min s odhalenou tvárou, rukami, chrbtom a ramenami. Pobyt na slnku je dôležitý, pretože doplnok vitamínu D vo forme tabliet dokáže pokryť maximálne 20% potreby.
  • Vhodné stravovanie – dostatočný a pravidelný prísun doplnkov vitamínu D 800 – 1000 IU – medzinárodných jednotiek  denne a vápnika 1000 -1200 mg denne.
  • Skoncovať s fajčením – keďže cigarety majú dokázateľne nepriaznivý vplyv na kosti

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA