Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Zeman vládu vymenuje ako celok vrátane Lipavského tento piatok

Zverejnené:

Upravené: 14. decembra 2021 o 13:20

493

Zdroj: Facebook / Miloš Zeman

REKLAMA

Zdroj: Globalnews

Prezident Miloš Zeman v piatok vymenuje vládu koalície Spolu a STAN s Pirátmi podľa návrhu premiéra Petra Fialu (ODS) vrátane nominanta na ministra zahraničia Jána Lipavského (Piráti). 

Fiala to povedal na tlačovej konferencii lídrov koalície po dnešnom rokovaní s prezidentom. Výhrady prezidenta voči Lipavskému podľa Fialy však trvajú. Podmienky si podľa Fialy ale prezident nekládol. Prezidentov hovorca Jiří Ovčáček na otázku ČTK odpovedal, že Zeman vymenuje vládu v piatok podľa predloženého návrhu.

Nový kabinet bude menovaný v piatok o 11:00 na zámku v Lánoch. O dôveru chce vláda požiadať v Snemovni v polovici januára, až bude mať hotové programové vyhlásenie. Fiala predpokladá, že to bude v týždni okolo 12. januára. Namiesto ľudoveckého kandidáta Zdeňka Nekulu, ktorý je v izolácii kvôli nákaze covidom-19, poverí Zeman pri vymenovaní vlády vedením poľnohospodárstva dočasne predsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku.

Zeman v piatok potvrdil, že Lipavského na čelo českej diplomacie vymenovať nechce. Ako dôvody svojho postoja uviedol nedostatočnú kvalifikáciu alebo odťažité vzťahy k Izraelu a visegrádskej štvorke. Lipavského a hlavu štátu rozdeľujú aj odlišné názory na vzťahy k Rusku alebo k Číne, čo ale Zeman v oficiálnom vyjadrení ako príčinu svojho nesúhlasu nezmienil. Koalícia hovorila o ústavnej žalobe ku kompetenciám prezidenta. Dnešný obrat Fiala označil za „prekvapujúci záver hodinovej schôdzky“.

Firmy, ktorým klesli tržby o 40% a viac, budú môcť žiadať o príspevok

„Vláda bude tento piatok menovaná tak, ako som ju prezidentovi navrhol, vrátane kandidáta Lipavského, chcel by som oceniť štátnický krok pána prezidenta, ktorý trvá na všetkých svojich prednesených výhradách aj osobných, ale nechce zaťažovať novú vládu náročným ústavným sporom,“ uviedol Fiala.

Diskusia s prezidentom bola podľa neho veľmi otvorená a miestami aj tvrdá. „Ale to je spôsob komunikácie, ktorý mi nevadí, pokiaľ vedie k dobrému riešeniu pre Českú republiku, také riešenie sa nám dnes podarilo dosiahnuť,“ uviedol Fiala.

Poznamenal, že všetky výhrady prezidenta k Lipavskému trvajú. „Ale v záujme SR sme sa dohodli, že vláda bude menovaná celá podľa môjho návrhu,“ uviedol Fiala. Dodal, že s prezidentom hovoril aj o možnej žalobe – „o tom, čo by znamenala“.

Lipavskú dohodu Fialy so Zemanom ocenil. „Vítam, že bude menovaná v kompletnom zložení, teda vrátane mojej osoby tak, ako ju navrhol premiér. Nastupujúcu vládu čaká veľa práce pre občanov tejto krajiny,“ napísal na twitteri.

COVID-19: V nedeľu pribudlo 2370 pozitívnych prípadov nákazy

 

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA