Sociálne siete

DOMOV

Doživotie nedostal, 25 rokov za podiel na vražde novinára Kuciaka stačí, povedal súd

Zverejnené:

Upravené: 25. októbra 2022 o 17:39

633

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Obžalovaný Tomáš Szabó nebude za účasť na príprave nedokonaných vrážd prokurátorov a právnika potrestaný doživotným väzením, rozhodol v utorok slovenský súd. Pomohlo mu tiež priznanie viny a ľútosti. Slovák si totiž odpykáva 25 rokov vo väzení za podiel na vraždách novinára Jána Kuciaka a jedného podnikateľa.

Súd sa podľa slovenských médií stotožnil s návrhmi Szabóa aj žalobcu, podľa ktorých je súčasných trest 25 rokov za podiel na vražde Kuciaka, Martiny Kušníroej a podnikateľa Petra Molnára za dostatočný. Prokutárot tiež poukázal na priznanie Szaba a prejavenie ľútosti.

Obžalovaný Tomáš Szabó už tento rok na jar pred Špecializovaným trestným súdom povedal, že je v kauze pripravovaných vrážd právnikov vinný; v prípade čelia obžalobe ešte ďalší štyria ľudia, ktorí vinu naopak popierajú.

Vzhľadom na Szabóove priznanie súd jeho kauzu vyčlenil do samostatného konania a dokazovanie v prípade obmedzil len na skutočnosti, ktoré sú dôležité pre stanovenie trestu. V prípade, že by mu súd skôr uložený trest sprísnil, vymeral by mu doživotie. Podľa zákona možno doživotie uložiť iba v prípade, že to vyžaduje ochrana spoločnosti a že páchateľa nemožno napraviť trestom väzenia v dĺžke 25 rokov. Podľa znaleckého posudku náprava Szabóa možno je.

Nemecký prezident Steinmeier prišiel do Kyjeva. Ukrajina jeho návštevu pôvodne odmietala

Na rozdiel od prípravy nedokonaných vrážd právnikov sa Szabó k podielu na Kuciakovej vražde predtým nepriznal, v utorok však podľa médií vyjadril ľútosť aj nad týmto činom. V kauze vraždy novinára, ktorá v krajine vyústila v roku 2018 v politickú krízu a v demisii vtedajšieho premiéra Roberta Fica, bol Szabó právoplatne uznaný vinným vlani.

Podľa polície bol pomocníkom novinárovho vraha, ktorý sa k činu rovnako ako prostredník vraždy skôr priznal; obe osoby si tiež už odpykávajú vo väzení dlhoročné tresty.

V prípade prípravy spomínaných vrážd právnikov, ktoré nakoniec neboli vykonané, čelí obžalobe aj Marian Kočner a jeho známa Alena Zsuzsová. Kočner je súdený pre podozrenie, že si vraždy objednal.

Dve z plánovaných obetí nedokonaných vrážd sa medzitým stali čelnými predstaviteľmi slovenskej prokuratúry; Maroš Žilinka je v súčasnosti generálnym prokurátorom a Daniel Lipšic šéfom úradu špeciálnej prokuratúry, čo je elitná zložka slovenskej prokuratúry.

Prípad plánovaných vrážd právnikov súd prvej inštancie spojil s kauzou Kuciakovej vraždy, v ktorej v novom pojednávaní stáli pred súdom Kočner a Zsuzsová. Túto dvojicu súd prvej inštancie v roku 2020 zbavil obžaloby vo veci reportérovej vraždy, najvyšší súd ale verdikt vlani zrušil.

Obžaloba tvrdí, že Kočner si Kuciakovu vraždu objednal z pomsty kvôli tomu, že novinár poukazoval na jeho podozrivú ekonomickú činnosť, čo mohlo Kočnerovi tiež prekaziť plánovaný vstup do politiky. Zsuzsová podľa obžaloby zločin sprostredkovala.

Kočner si v súčasnosti odpykáva dlhoročný trest väzenia za falšovanie zmeniek, Zsuzsová bola vlani právoplatne odsúdená za podiel na inej vražde.

Rusko môže v Záporožskej elektrárni chystať jadrový útok, varuje Enerhoatom

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA