Sociálne siete

DOMOV

Heger na Východe: Bývalé vlády nepostavili to, na čo dostali peniaze z EÚ

Zverejnené:

Upravené: 3. novembra 2021 o 16:54

287

REKLAMA

GLOBALNEWS

Premiér Eduard Heger včera na východnom Slovensku hovoril o rozvoji tohto regiónu. Obyvateľstvo je však skeptické, chýba im základná infraštruktúra.

Čítajte viac: Orbán v Stredoslovenskej energetike? Sulík chce rokovať s maďarskými investormi

Upokojoval ich aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča. “Je na mieste, aby sme regiónu ponúkli alternatívu pre odlesňovanie, ktoré môže strategicky ohroziť zdroj pitnej vody. Nič sa však neudeje náhle,” povedal Kiča.

Premiér tvrdí, že nechce, aby sa o investíciách rozhodovalo z Bratislavy, hlavné slovo by mali mať ľudia v  danom regióne. “Veľmi ma mrzí, že sa začala šíriť atmosféra strachu. Ak máme robiť reformy proti ľuďom, tak to bude bezo mňa. Nie sú na to, aby sa žilo horšie, ale aby sa žilo lepšie,” prehlásil Heger.

O rozdelení financií by mala rozhodovať výberová komisia, ktorá sa bude skladať z miestnych obyvateľov.

KONFLIKT V SPOLU: Mládežníci v strane končia, neveria novému vedeniu

“Dobrá správa je, že v porovnaní s eurofondami nemáme žiadne spolufinancovanie, dokážeme vykryť všetky náklady projektu, pokiaľ budú oprávnené,” potvrdila riaditeľka plánu obnovy Lívia Vašáková.

Severovýchod Slovenska má problém s odchádzaním mladých ľudí do zahraničia, Heger to však chce vykryť finančnou dotáciou. “Prichádzame s obálkou so šiestimi miliardami a chceme, aby boli efektívne využité,” vyhlásil predseda vlády.

Toto však nie je jediný problém, ktorý trápi tento región. “24 obcí v okrese Snina nemá vodovod, 28 je bez kanalizácie,” informoval predseda Strategicko-plánovacieho regiónu Snina, Pavol Zajac.

Od viceprezidenta Európskej komisie si premiér vypočul, že tento región už peniaze na vodovod a kanalizáciu dostal. Vybudované mali byť do roku 2014. “Boli tu vlády, ktoré peniaze minuli a nepostavili to, čo mali. Musíme hľadať iné zdroje na budovanie kanalizácie a vodovodu, lebo plán obnovy na to nie je. Je to však priorita, ktorou sa zaoberáme,” povedal Heger.

Síce Národný park Poloniny je jedným z najcennejších území na Slovensku, v návštevnosti je na samom spodku rebríčka. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že príklady správneho fungovania hľadali za našimi hranicami, no reformami nevymýšľajú nič nové.

Inšpirujeme sa Poľskom a ich modelom fungovania. Alebo Maďarskom, kde územie štátu obhospodaruje jeden subjekt. Túto reformu sme mali spraviť 30 rokov dozadu, už mohlo byť viac pracovných miest,” doplnil tajomník ministerstva Kiča.

Rozčúlený Fico o nahrávkach z chaty: Je tam „trt makový“!

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA