Sociálne siete

DOMOV

VŠZP skončila vlani v strate, súkromné poisťovne boli naopak v zisku

Zverejnené:

Upravené: 1. marca 2022 o 9:15

348

ilustračné foto, zdroj: setrisova.sk

REKLAMA

GLOBALNEWS

Informoval o tom Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa skončila podľa predbežných výsledkov vlani v strate 87,2 milióna eur.

Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera dosiahla zisk 10,5 milióna eur a súkromná Union zdravotná poisťovňa zisk 3,5 milióna eur. Na základe predbežného vyhodnotenia plnenia ukazovateľov podľa európskeho štandardu však nemá podľa ÚDZS ani jedna z troch zdravotných poisťovní dostatočné kapitálové vybavenie.

Zelenskyj vyzval na globálny zákaz prístupu Ruska na letiská a do prístavov

Podľa úradu chýba VšZP viac ako 600 miliónov eur, Dôvere takmer 300 miliónov eur a Union ZP viac ako 80 miliónov eur. „Na základe predbežných výsledkov hospodárenia za rok 2021 všetky tri zdravotné poisťovne spĺňali slovenskú legislatívu,“ hodnotí situáciu predsedníčka úradu Renáta Bláhová.

„Je však poľutovaniahodné, že od zriadenia úradu v roku 2003 sa pre hospodárenie tohto dôležitého sektora ignoruje európska legislatíva a medzinárodný štandard,“ dodala.

ÚDZS zdôraznil, že je nepostačujúca aj likvidita prvých dvoch poisťovní, ktoré ju vykazujú často len na pár týždňov prevádzky. Chýbajúce rezervy môžu byť podľa ÚDZS v miliardách eur.

USA uvalili sankcie na ruskú centrálnu banku aj štátny investičný fond

Detailnejšie informácie o hospodárení poisťovní v roku 2021 zverejní úrad po ukončení auditu účtovných závierok v Správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia. Likvidita je podľa európskeho štandardu optimálna, ak zásoba peňažných prostriedkov postačuje na dva až tri mesiace prevádzky.

Za stav ohrozenia sa považuje hranica 30 dní. Kapitálová primeranosť je dostatočná, ak celkový kapitál poisťovne predstavuje približne 20 percent ročného poistného.

Slovensko zaznamenalo viacero pokusov o hackerské DDoS útoky na novinové weby

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA