DOMOV
Vypočúvanie kandidátov na špeciálneho prokurátora: Dnes pokračujú Šanta a Špirko
2. február 2021 11:52 SITA, redakcia
BRATISLAVA – Chýbajúca kontrola je jedna z vecí, ktorá spôsobila zlyhanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. Na verejnom vypočutí pred Ústavnoprávnym výberom Národnej rady SR to povedal Ján Šanta, kandidát na špeciálneho prokurátora. Pripomenul, že jediným kontrolným subjektom špeciálneho prokurátora je generálny prokurátor. „Keby si ten plnil svoje povinnosti dôslednejšie, určite by mnohým veciam predišiel,“ doplnil Šanta, ktorý nepochybuje o tom, že nový generálny prokurátor Maroš Žilinka bude špeciálneho prokurátora kontrolovať.
Šanta hovoril aj o kontrole Radou prokurátorov SR. Navrhol, že rada by mala využiť svoju kompetenciu a predvolať si špeciálneho prokurátora a rovnako pripustil aj legislatívnu zmenu rady. Uchádzač je aj za zákonnú zmenu, ktorá by zakotvila povinnosť špeciálneho prokurátora minimálne raz ročne zodpovedať za výsledky svojej práce napríklad pred ústavnoprávnym výborom alebo v pléne parlamentu. Potrebné je podľa Šantu zmeniť aj výberový proces nových prokurátorov na Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). „Po 16 rokoch činnosti môžeme povedať, že existovalo obdobie možno niekoľko mesiacov, keď sme boli plne obsadení,“ zdôraznil.
Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO) povedal, že podľa jeho informácií je personálna poddimenzovanosť ÚŠP veľmi vážna a spýtal sa Šantu, či to neohrozuje plnenie úloh úradu. „Je to iba o tej personálnej poddimenzovanosti, alebo sú aj iné dôvody, napríklad, že si tam ľudia nerobia svoju prácu dobre? Alebo je medzera v legislatíve?,“ doplnil otázku Vetrák.
„V tejto situácii, v ktorej sme sa ocitli, musíme siahať na dno svojich síl. Ja si neviem predstaviť, aby som skončil pracovnú dobu, že o 7:00 nastúpim a o 15:00 skončím,” vysvetlil Šanta. Tvrdí, že na spisoch pracuje doma, a to aj cez víkendy. Vetrák ďalej prečítal otázku, ktorú poslancom zaslala Nadácia Zastavme korupciu, v ktorej sa píše, že sa údajne nedôsledne riešia niektoré predražené a pochybné eurofondové projekty. Šanta pri tejto téme skritizoval trestný proces na Slovensku, ktorý je podľa neho preformalizovaný.
Kandidát odpovedal aj na otázku poslanca Ondreja Dostála (SaS) o organizačných zmenách na ÚŠP, ktoré predstavil generálny prokurátor Žilinka. Podľa jeho návrhu by malo prestať existovať samostatné oddelenie extrémistickej kriminality a zlúčiť by sa malo v novovzniknutom oddelení, ktoré sa bude venovať organizovanej kriminalite, medzinárodnej kriminalite, terorizmu a extrémizmu. Šanta na to reaguje, že prokurátori nie sú rovnomerne zaťažení, niektorí majú 600-zväzkové spisy a iní majú jednozväzkové spisy. Cieľom generálneho prokurátora je podľa kandidáta efektivita a vylučuje, že by sa zlúčením malo oslabiť alebo znížiť vyšetrovanie trestných činov extrémizmu.
Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) chce vysvetlenie praktického dopadu týchto zmien. „Stále bolo, je a bude oddelenie extrémizmu. To sa stáva súčasťou odboru všeobecnej kriminality. Nič sa nestráca, nemení, neoslabuje,” zdôraznil Šanta a doplnil, že o zmenách bude aj tak rozhodovať vláda SR. Šeliga sa tiež opýtal, či zmena nesúvisí s akousi animozitou voči prokurátorovi Tomášovi Honzovi, ktorý sa venuje problematike extrémizmu. „To vylučujem. A prečo by vôbec nejaká animozita bola?” opýtal sa kandidát.
Predseda ústavnoprávneho výboru Vetrák po viac ako dvoch hodinách ukončil vypočúvanie, keďže poslanci už nemali ďalšie otázky. Na vypočutí Šantu sa nezúčastnili šiesti členovia ústavnoprávneho výboru. Kandidát pre médiá skonštatoval, že oproti vypočutiu na post generálneho prokurátora bol tento „híring“ konštruktívnejší. Myslí si, že oproti iným kandidátom má výhodu, pretože má aj manažérske skúsenosti. Okrem 30-ročnej praxe prokurátora je aj 15 rokov stredným riadiacim funkcionárom prokuratúry. V súčasnosti je poverený riadením oddelenia ekonomickej kriminality na ÚŠP.
Na špeciálnej prokuratúre sa podľa Špirka boria s preukázaním vlastnej dôveryhodnosti
Na Úrade špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa boríme s preukázaním vlastnej dôveryhodnosti vzhľadom na to, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. je vo väzbe. Kandidát na špeciálneho prokurátora Vasiľ Špirko tak odpovedal na otázku podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (Za ľudí) na vypočúvaní pred Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR. Podľa Špirka prokurátori ÚŠP čelia v súčasnosti aj častejším útokom zo strany odbornej a neodbornej verejnosti.
„Podľa môjho názoru neopodstatneným spôsobom atakujú či už prokurátorov ÚŠP alebo samotnú inštitúciu ako takú,“ povedal kandidát s prihliadnutím na aktuálne kauzy.
„Ja osobne vnímam, že doterajšie prostredie ÚŠP sa riadilo spontánne, svojvoľne,“ uviedol Špirko o svojej koncepcii riadenia ÚŠP. Dodal, že chce nastaviť jasné pravidlá riadenia nadriadeného prokurátora, špeciálneho prokurátora a jeho zástupcu. Špirko v koncepcii navrhuje aj vytvorenie oddelenia vyšetrovania, ktoré by zabezpečovalo vyšetrovanie trestných vecí ÚŠP. Zložené by, ako uviedol, bolo z vyšetrovacích a analytických orgánov. Navyše si myslí, že analytické oddelenia by mali byť na každej prokuratúre.
„Vytvorili sa tu určité zoskupenia na riadiacich pozíciách činnosti jednotlivých zložiek Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a tie určitým neštandardným spôsobom zasahovali do jednotlivých či už vyšetrovacích spisov, vedenia vyšetrovania, či priamo do činnosti vyšetrovateľov alebo operatívcov. Čoho prejavom sú aj v dnešnom období trestné stíhania bývalého vedia NAKA,“ vysvetlil Špirko s tým, že práve to sa snaží v koncepcii vyriešiť.
Špirko, ktorý pôvodne dozoroval vyšetrovanie bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) v kauze Ladislava Bašternáka, čelil opakovaným obvineniam. V roku 2016 aj 2017 čelil obvineniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. V tejto súvislosti podal Špirko na Kaliňáka trestné oznámenie za snahu o diskreditáciu jeho osoby. „Moje trestné oznámenie, čo som dával, tak tam to bolo ukončené na generálnej prokuratúre, bolo to odmietnuté. Moje obe sťažnosti boli zamietnuté. Avšak po zverejnení Threemy a okolností, ku ktorým sa takýmto spôsobom dopracoval a nejakých poznatkov, ktoré tam vyplynuli, tak zvažujem ich ešte opätovne raz vyhodnotiť v kontexte toho, čo som oznamoval,“ povedal na vypočutí.
Do konfliktu sa Špirko dostal aj s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom K., ktorý na neho podal aj návrh na disciplinárne konanie. Špirko totiž verejne vystúpil pred novinármi s podozreniami voči exministrom Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi, a tým údajne porušil interné predpisy generálnej prokuratúry. Ako na vypočutí vysvetlil, disciplinárna komisia ho v jednom prípade oslobodila spod obvinenia a za jeho mediálne vystúpenie bol uznaný za vinného, no trest nedostal.
Podpredseda parlamentu sa tiež Špirka pýtal, aký je jeho názor na inštitút spolupracujúceho obvineného. „Tento inštitút je už od roku 2003, je to viac ako 17 rokov. Je to veľmi zvláštne, že to doteraz nikomu nevadilo, pokiaľ sa takýmto spôsobom odhaľovali a usvedčovali páchatelia organizovaných zločineckých skupín,“ dodal Špirko. Ako zdôraznil, to, prečo k tomu dochádza práve v tomto období, je veľmi zvláštne. Podľa kandidáta je „na ťahu“ prokuratúra, aby pre odbornú diskusiu na túto tému, zaujala stanovisko.
Špirko po vypočutí médiám povedal, že nepovažuje za nevýhodu, že nemá riadiacu prax. „Nie som poznačený nejakými atribútmi riadenia, nejakými zaužívanými praktikami. Práve prichádzam s tým, čo som pretavil aj do vlastnej koncepcie rozvoja,“ skonštatoval kandidát. Doplnil, že personálu aj peňazí je na takéto reformy dostatok. „Tieto náklady na personálne doplnenie hrubým odhadom predstavujú možno 500-tisíc eur. V našich pomeroch, keďže ÚŠP vyšetruje naozaj najzávažnejšiu trestnú činnosť, je to hodnota jednej vratky v jeden trestnej veci. Štát nemôže jednoducho prehliadať potreby špeciálnej prokuratúry,“ uzavrel Špirko.
Predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO) ukončil proces vypočutia kandidátov. Výbor následne rozhodne, či jednotliví kandidáti spĺňajú zákonné podmienky na výkon funkcie.
Článok priebežne aktualizujeme.
Prečítajte si aj:
https://www.globalnews.sk/domov/zacalo-sa-vypocuvanie-kandidatov-na-specialneho-prokuratora
-
ÚVOD SLIDER Publikované 8. januára 2025
Trump nevylúčil použitie vojenskej sily na prevzatie kontroly nad Grónskom
-
ÚVOD SLIDER Publikované 8. januára 2025
Prezident Južnej Kórey sa zabarikádoval vo vile
-
ÚVOD SLIDER Publikované 8. januára 2025
Trump zverejnil mapy Spojených štátov s anektovanou Kanadou
-
ÚVOD SLIDER Publikované 9. januára 2025
Trumpov budúci poradca vysvetlil, prečo chce získať Grónsko