Sociálne siete

Ekonomika

Európska investičná banka schválila finančnú pomoc pre Ukrajinu

Zverejnené:

Upravené: 5. marca 2022 o 9:38

338

zdroj: ukrinform.com

REKLAMA

GLOBALNEWS

Predstavenstvo Európskej investičnej banky na piatkovom mimoriadnom zasadnutí zvolanom s cieľom prediskutovať naliehavú podporu Ukrajine schválilo okamžitú finančnú podporu Ukrajine vo výške 668 miliónov eur, informujú zahraničné médiá.

Počiatočný balík finančnej podpory pre vojnou zničenú krajinu ťaží zo záruky EÚ v rámci mandátu na poskytovanie vonkajších pôžičiek a dopĺňa ďalšie iniciatívy v prospech Ukrajiny ohlásené inštitúciami EÚ. Predstavenstvo EIB v správe pre médiá uviedlo, že vyjadrilo zdesenie nad nezákonnou a neoprávnenou ruskou agresiou Ruska proti Ukrajine a jednomyseľne tento brutálny počin odsúdilo.

Podľa EIB vyčlenená suma pomôže ukrajinským orgánom uspokojiť najnaliehavejšie finančné potreby vrátane nákupu potravín, zdravotníckeho materiálu a pohonných látok pre svojich občanov. Finančná podpora bude Kyjevu k dispozícii v priebehu niekoľkých dní.

„Sme odhodlaní urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme podporili Ukrajinu. Suma 668 miliónov eur predstavuje veľmi potrebnú likviditu na podporu ukrajinských orgánov. Toto je prvá časť nášho núdzového balíka solidarity pre Ukrajinu. Okrem toho banka hľadá spôsoby, ako urýchliť dodanie ďalších investícií vo výške 1,3 miliardy eur. Hneď, ako to podmienky dovolia, pomôžeme obnoviť to, čo ruská invázia na Ukrajine zničila,“ uviedol predseda EIB Werner Hoyer vo vyhlásení pre médiá.

KASPAROV: Tisíce mladých Rusov zomierajú pre tohto šialeného diktátora

Správna rada investičnej banky EÚ súhlasila s tým, že EIB by mala pokračovať v ďalších iniciatívach v rámci núdzového balíka solidarity pre Ukrajinu – išlo by napríklad o financovanie potrieb kritickej infraštruktúry na Ukrajine v oblasti dopravy, energetiky, rozvoja miest a digitálnych investícií. Tieto peniaze môžu byť k dispozícii veľmi rýchlo, len čo budú ukrajinské orgány schopné podpísať dodatky k existujúcim zmluvám.

Nové iniciatívy by zahŕňali aj finančnú pomoc pri obnove čohokoľvek, čo ruská armáda zničí, financovaním novej ekonomicky kritickej a sociálnej infraštruktúry hneď potom, ako bude po vojne znovu nastolená slobodná a nezávislá Ukrajina.

Na tento účel EIB využije svoje skúsenosti s ukrajinským programom včasnej obnovy, ktorý po ruskej agresii v roku 2014 podporil rekonštrukciu 238 projektov mestskej a sociálnej infraštruktúry, ako sú školy a škôlky, nemocnice a sociálne byty. Okrem toho experti EIB v súčasnosti posudzujú aj potreby členských krajín EÚ susediacich s Ukrajinou, ktoré prijímajú utečencov z Ukrajiny alebo sú vojnou zasiahnuté iným spôsobom.

Financovanie by mohlo mať formu rýchleho prehodnotenia existujúcich, dosiaľ nevyplatených pôžičiek regiónom a obciam, alebo schválenia nových operácií súvisiacich s utečencami, ktoré by EIB mohla financovať až do výšky 100%, namiesto zvyčajných maximálnych 50%.

Zvukové nahrávky ruských vojakov: Plač a zúfalstvo sú na dennom poriadku

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA