Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Fidesz zostáva pri moci. Orbán oslavuje víťazstvo vo voľbách

Zverejnené:

Upravené: 4. apríla 2022 o 12:37

143

zdroj: Independent

REKLAMA

GLOBALNEWS

Maďarský premiér Viktor Orbán zostane vo funkcii ďalšie štyri roky. Jeho vládny blok strán Fidesz-KDNP, ktorý je pri moci od roku 2010, dosiahol v nedeľňajších voľbách jasné víťazstvo a podľa doterajších výsledkov smeruje opäť k dvojtretinovej väčšine v parlamente, informuje Independent.co.uk.

Zo sčítania 91,06 percenta hlasov vyplýva, že Fidesz-KDNP by v 199-člennom parlamente obsadil 135 kresiel (67,84 percenta). Zoskupenie šiestich opozičných strán V jednote za Maďarsko by malo len 56 mandátov (28,14 percenta), ukazujú priebežné výsledky zverejňované Národnou volebnou kanceláriou (NVI).

“Dosiahli sme obrovské víťazstvo. Ešte aj z Mesiaca ho vidieť, ale z Bruselu určite,” povedal Orbán. Orbán vyslal odkaz nielen Európskej únii, ale aj ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému.

“Toto víťazstvo si budeme pamätať do konca života, pretože sme museli bojovať proti obrovskému množstvu protivníkov: miestnej ľavici, medzinárodnej ľavici všade okolo, byrokratom z Bruselu, všetkým peniazom a inštitúciám Sorosovho impéria, medzinárodným mainstreamovým médiám a aj ukrajinskému prezidentovi. Nikdy sme nemali toľko oponentov naraz,” vyhlásil Orbán podľa CNN pred stúpencami v Budapešti.

Opozícia, ktorá po prvý raz kandidovala proti Orbánovi zjednotená, vyjadrila sklamanie. “Uznávame víťazstvo Fideszu,” povedal líder opozičného zoskupenia, konzervatívec Péter Márki-Zay, podľa ktorého však bolo vopred jasné, že to bude “veľmi nerovný súboj”, keďže opoziční politici boli takmer vylúčení zo štátnych médií.

Prokuratúra navrhla väzbu pre Makóa a Beňu, dôvodom sú najmä krivé obvinenia

“Spochybňujeme však, že by tieto voľby boli demokratické a slobodné. Fidesz vyhral len vďaka tomuto (volebnému) systému,” vyhlásil Márki-Zay. Sám nezískal ani mandát vo svojom volebnom obvode v mestečku Hódmezővásárhely na juhovýchode Maďarska, kde je od roku 2018 primátorom a kde bol vyzývateľom dlhoročného poslanca Fideszu a exministra Jánosa Lázára.

Prekvapením je podľa agentúr výsledok radikálneho pravicového Hnutia Naša vlasť (Mi Hazánk Mozgalom), ktoré prekonalo päťpercentnú hranicu vstupu do parlamentu a mohlo by v ňom obsadiť sedem kresiel. Do zákonodarného zboru sa dostal ešte jeden zástupca nemeckej menšiny. Ten v uplynulých rokoch hlasoval spolu s Fideszom.

Účasť na voľbách dosiahla podľa NVI 69,49 percenta, čo je tesne za hodnotou spred štyroch rokov. Celkovo by to mohla byť tretia najvyššia účasť od roku 1990 – po rokoch 2002 (70,53 percenta) a 2018 (70,22 percenta).

Spolu s parlamentnými voľbami sa v Maďarsku konalo referendum zamerané na získanie podpory pre zákon, ktorý má podľa Fideszu chrániť deti pred “propagandou” LGBTI. Čiastkové výsledky ukazujú, že bolo neúspešné vzhľadom na nedostatočný počet platných hlasov.

Dodávky plynu z Ruska na Slovensko sa v apríli zvýšili

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA