Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Google prehral odvolanie, bude musieť zaplatiť 2,8 miliardy dolárov

Zverejnené:

Upravené: 16. novembra 2021 o 7:58

907

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Americká internetová spoločnosť Google neuspela v zásadnom protimonopolnom spore s Európskou komisiou.

Tribunál Európskej únie dnes totiž zamietol odvolanie firmy proti pokute 2,42 miliardy eur, ktorú komisia firme vymerala v roku 2017 za zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

Súd uznal, že zvýhodňovaním vlastného porovnávača obchodných ponúk vo výsledkoch internetového vyhľadávania firma porušuje konkurenčné pravidlá. Očakáva sa, že sa Google proti verdiktu odvolá na súd Únie najvyššej inštancie.

Čítajte tiež: POTVRDENÉ: Elon Musk predal 4,5 milióna akcií Tesly

Únijná exekutíva, ktorá dohliada na dodržiavanie protimonopolných pravidiel v EÚ, udelila firme pokutu za to, že podľa nej zvýhodňovaním vlastného cenového porovnávača poškodzovala zákazníkov aj konkurenciu.

Podľa dnešného verdiktu Google porušil konkurenčné princípy tým, že vo svojom vyhľadávači „výhodnejšie zobrazoval a umiestňoval“ ponuky vlastného obchodného porovnávača.

Komisia proti praktikám firmy prevádzkujúcej najpoužívanejší svetový vyhľadávač zakročila už niekoľkokrát. V roku 2018 Googlu vymerala pokutu 4,34 miliardy eur za zneužívanie dominantného postavenia na trhu so svojím operačným systémom Android, ktorý sa používa v mobilných telefónoch.

O rok neskôr nariadila firme zaplatiť 1,49 miliardy eur kvôli obmedzovaniu konkurentov na trhu s internetovou reklamou. Aj proti týmto dvom pokutám sa firma odvolala.

Facebook končí s rozpoznávaním tváre, vymaže tak miliardovú databázu

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA