Sociálne siete

Ekonomika

POTVRDENÉ: Elon Musk predal 4,5 milióna akcií Tesly

Zverejnené:

Upravené: 11. novembra 2021 o 11:17

832

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Elon Musk predal tento týždeň zhruba 4,5 milióna akcií výrobcu elektrických automobilov Tesla, čo zodpovedá približne trom percentám jeho podielu vo firme. Z predaja získal viac ako päť miliárd USD.

Vyplýva to z vyhlásenia firmy pre americkú Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC). Z celkovej čiastky pôjde 1,1 miliardy USD na úhradu daní z akciových opcií. Je to prvý Muskov predaj akcií Tesly od roku 2016.

K téme: Predá Elon Musk jeho 10 percent akcií Tesly? Ľudia na Twitteri rozhodli

Musk cez víkend oslovil používateľov twitteru v reakcii na kritiku, že neplatí spravodlivý podiel na daniach: „V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že nerealizované zisky sú prostriedkom na vyhýbanie sa daniam, takže navrhujem predaj desiatich percent svojich akcií Tesly. Podporujete to?,“ pýtal sa miliardár na svojom Twitteri.

Tesla nevypláca Muskovi mzdu v hotovosti. Namiesto toho získava obrovské akciové opcie. „Mám iba akcie, teda jediný spôsob, ako osobne zaplatiť dane, je predať akcie,“ uviedol Musk na Twitteri.

COVID AUTOMAT: Na Slovensku bude 52 čiernych okresov, 19 bordových a 8 červených

Agentúry upozorňujú, že časť predaných akcií pochádza z vysokej odmeny z roku 2012 práve vo forme akciových opcií. Tieto opcie sa musia uplatniť do augusta budúceho roka, inak vypršia.

Začiatkom tohto roka Musk verejne vyhlásil, že tieto opcie pravdepodobne v blízkej budúcnosti uplatnia. Je tak možné, že toto uplatnenie a súvisiaci predaj by sa uskutočnili bez ohľadu na výsledky prieskumu na Twitteri, podľa vopred dohodnutého plánu, uviedla agentúra Bloomberg.

Správa o predaji vyvolala v pondelok a utorok pokles cien akcií, v stredu však akcie opäť „ožili“. V tomto roku si akcie Tesly pripísali nárast viac ako 50 percent. V stredu ich na burze uzavreli na hodnote 1067,95 USD.

Musk po transakcii vlastní zhruba 167 miliónov akcií Tesly. Podľa údajov z júna bol podľa agentúry AP Musk najväčším akcionárom Tesly s podielom zhruba 17 percent. Musk je podľa časopisu Forbes najbohatším mužom sveta, čistá hodnota jeho majetku je zhruba 282 miliárd USD. Hlavnú časť tvoria akcie Tesly.

Predá Elon Musk jeho 10 percent akcií Tesly? Ľudia na Twitteri rozhodli

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA