Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Podľa kazašského prezidenta boli nepokoje pokusom o štátny prevrat

Zverejnené:

Upravené: 11. januára 2022 o 16:13

621

Zdroj: kremlin.ru

REKLAMA

Globalnews

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev označil nepokoje v jeho stredoázijskej krajine za pokus o štátny prevrat a prisľúbil, že tamojšie bezpečnostné zložky nebudú nikdy strieľať do pokojných demonštrantov.

„K protestom sa pridali ozbrojení militanti, ktorí čakali v zákulisí na príležitosť. Hlavný cieľ bol zrejmý – podkopanie ústavného poriadku, zničenie vládnych inštitúcií a uchvátenie moci. Bol to pokus o štátny prevrat,“ vyhlásil Tokajev, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Tokajev zároveň uviedol, že vojenská misia pod velením Ruska sa už čoskoro skončí. Kazašský prezident to povedal počas stretnutia s lídrami členských krajín Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti.

Ústavný súd nezrušil nosenie rúšok ani karanténu. Slovensko obletel nový hoax

Kazachstan od začiatku roka zmietajú nepokoje, ktoré vystupňovali z protestov proti zvýšeniu cien pohonných látok. Pri potýčkach s poriadkovými silami umrelo niekoľko desiatok ľudí vrátane policajných príslušníkov. Kazašské ministerstvo vnútra uviedlo, že zatknutých bolo takmer 8000 ľudí.

„Nikdy sme nestrieľali a nikdy nebudeme strieľať do pokojne protestujúcich demonštrantov,“ zdôraznil Tokajev. Na jeho žiadosť prišlo do Kazachstanu 2500 vojakov mierových síl Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti pod vedením Moskvy.

Putin na stretnutí vyhlásil, že jednotky Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti zostanú v Kazachstane len na určité obdobie. Dodal, že táto Kazachstan sa stal terčom medzinárodného terorizmu. Prezident Ruskej federácie zdôraznil, že Moskva nepripustí žiadnu revolúciu v danom regióne.

MIČOVSKÝ ODCHÁDZA Z KLUBU OĽaNO: Hnutie stratilo jeho dôveru

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA