Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Ruské rakety zasiahli budovu Červeného kríža v obliehanom Mariupole

Zverejnené:

Upravené: 1. apríla 2022 o 9:32

364

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Podľa ukrajinskej samosprávy, ruské rakety v noci na štvrtok úplne zničili sklad ropy v ukrajinskom meste Dnipro, ďalšie dve cisterny poškodili úlomky rakiet.

Zasiahnutý sklad bol úplne plný, pri útoku nebol nikto zranený. Ruské rakety v noci tiež zasiahli opustené skladisko Červeného kríža v okupovanom Mariupole na juhu krajiny. O útokoch informovali spravodajské portály The Kyiv Independent a Ukrajinská pravda.

Ukrajinská armáda deklaruje, že za posledný deň zostrelili štyri ruské lietadlá a dve rakety. Agentúra AFP s odkazom na zdroj v Pentagone uviedla, že Rusi sa začali sťahovať z jadrovej elektrárne Černobyľ a letiska Hostomel pri Kyjeve.

Európske spoločnosti môžu nakupovať ruský plyn v eurách, tvrdí Nemecko

„Počas posledných dvoch dní nepriateľ zmenil taktiku boja na oblohe a sústredil svoje aktivity na východ krajiny. Pri náletoch v Charkovskej oblasti stratili (Rusi) štyri lietadlá, predtým prišli o stíhací bombardér Su-34, a jedno bezpilotné lietadlo,“ uviedol hovorca letectva Jurij Ignat podľa serveru Ukrajinska pravda.

Ruské jednotky sa začali sťahovať z odstavenej jadrovej elektrárne Černobyľ, ktorú obsadili prvý deň invázie na Ukrajinu pred piatimi týždňami. Oblasť opustilo sedem autobusov ruských vojakov, ktorí vykazovali známky radiačnej otravy, uviedol na Facebooku Jaroslav Jemeljaněnko, ktorý sa podieľal na zabezpečení elektrárne. Autobusy podľa neho mierili do bieloruského centra radiačnej medicíny, kam prevážajú radiáciou zasiahnutých vojakov pravidelne.

Ukrajina sa pripravuje na ďalšie ruské útoky, očakáva ich najmä na východe krajiny, v Donbase. Vo svojom pravidelnom nočnom videu to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Biden dostal druhú posilňujúcu dávku vakcíny proti covidu

Príšerná humanitárna situácia v mestách

Šéf správy východoukrajinskej Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj podľa agentúry Unian upozornil na to, že v mestách Rubižne a Popasna panuje „príšerná humanitárna situácia“.

„Máme veľký problém doviezť pomoc do týchto miest, ktoré sú terčom neustáleho ostreľovania,“ povedal. Dodal, že vodičom áut by hrozila smrť a vozidlám zničenie.

Unian uvádza, že ruské sily na asi dvadsaťtisícovú Popasnú útočia rôznymi typmi zbraní, hlavne ale podnikajú letecké údery. Podľa Hajdaja v Lysyčansku vyhorel zásobník na ropu v miestnom sklade pohonných hmôt. Mesto vraj celú stredu bolo terčom ostreľovania. Zničené boli desiatky domov a podľa predbežných informácií prišli o život dvaja ľudia.

Mesto Irpin v blízkosti Kyjeva je podľa jeho starostu naďalej pod nepretržitou paľbou, v meste nie je bezpečne a ľudia umierajú na uliciach, píše BBC.

Irpínsky starosta tiež podľa portálu The Kyiv Independent povedal, že zničená je polovica mesta a že ešte neboli odpratané trosky. Irpiň je kvôli ruskému ostreľovaniu bez dodávok elektrickej energie a vody.

Rusko vyjadrilo svoju víziu dohôd s Ukrajinou

Ruská armáda udržuje svoje pozície západne a východne od Kyjeva, hoci obmedzený počet jej jednotiek sa stiahol. „Na predmestiach sa pravdepodobne v najbližších dňoch odohrajú tvrdé boje,“ varovalo britské ministerstvo obrany.

Ruské raketové útoky a ostreľovanie neustali v oblasti severoukrajinského Černihiva napriek tomu, že Moskva naznačovala, že chce v tejto oblasti obmedziť bojové aktivity, uviedlo aj ministerstvo obrany v Londýne.

Sklad bol označený symbolom červeného kríža

Ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová uviedla, že sklad organizácie bol zasiahnutý ruskými náletmi a delostrelectvom, hoci jeho strecha je označená symbolom červeného kríža, „čo značí prítomnosť zranených osôb alebo civilného či humanitárneho nákladu“.

Hovorca Červeného kríža Jason Straziuso povedal americkej stanici CNN, že od 15. marca v objekte nikto z personálu nebol. Organizácia podľa neho nevie, ako bola budova odvtedy využívaná.

Podľa Británie v Mariupole, ktorého dobytie je pre Rusko dôležitým cieľom, pokračujú tvrdé boje. Ukrajinské sily ale naďalej ovládajú centrum tohto prístavného mesta pri Azovskom mori.

Dnipro (predtým Dnepropetrovsk) leží na juhovýchode Ukrajiny a doteraz bolo mesto útokov do značnej miery ušetrené, pripomína DPA. Ukrajinská strana minulý týždeň informovala, že pri Dnipre ruské rakety zasiahli vojenskú jednotku a silne poškodili kasárne. Naopak Mariupol sa stal symbolom ruskej invázie, viac ako polovica jeho obyvateľov utiekla, ostatným sa to ale kvôli sústavnému ostreľovaniu nedarí.

Ruské lietadlá s jadrovými zbraňami narušili švédsky vzdušný priestor

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA