Sociálne siete

Zdravie

Svetový deň obezity: Viac ako tretina Slovákov má nadváhu

Úrad verejného zdravotnícva zvyšuje povedomie o základných príčinách vzniku obezity, spôsoboch prevencie a liečby aj prostredníctvom Svetového dňa obezity, ktorý tento rok pripadá na štvrtok 4. marca.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 3:12

2201

sportovanie
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Simona Roubkova

REKLAMA

BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) upozorňuje na rozšírenú obezitu medzi ľuďmi. Vedeli ste, že dnes – 4. marca je  Svetový deň obezity? A práve v tejto súvislosti informuje aj ÚVZ, ako vážny a rozšírený problém je nadbytočná hmotnosť.  Dotýka sa totiž viacako tretiny slovenskej populácie. Vplyv nadváhy a obezity na organizmus pritom nemožno podceňovať. Podľa ÚVZ de o jeden z najvýznamnejších rizikových faktorov, ktoré zásadne zhoršujú celkový zdravotný stav človeka.

„V dôsledku obezity narastá riziko vzniku ďalších ochorení, ktoré významne znižujú kvalitu či dĺžku života jednotlivcov. Spomenúť možno diabetes mellitus 2. typu, hypertenziu, náhlu mozgovú príhodu alebo rôzne nádorové ochorenia. Práve z týchto dôvodov je obezita jednou z kľúčových oblastí, ktorej venujú pozornosť zdravotníci na celom svete – vrátane Úradu verejného zdravotníctva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva, ktoré prevádzkujú Poradne zdravia pre občanov,“ píše v stanovisku na svojej stránke ÚVZ.

Aký je teda výskyt obezity na Slovensku?

„Prostredníctvom regionálnych úradov verejného zdravotníctva sme aj v roku 2019 realizovali prieskum „Zdravotné uvedomenie a správanie obyvateľov Slovenskej republiky“. Vykonával sa na celom území Slovenska pričom výskumnú vzorku tvorilo 3744 respondentov vo veku od 15 rokov,“ hovorí ďalej ÚVZ.

Na základe BMI zaznamenali výskyt nadváhy (BMI: 25,0 – 29,9) u 35,6 %.

  • obezita I. stupňa (BMI: 30,0 – 34,9) sa vyskytla u 12,2 % respondentov,
  • obezita II. stupňa (BMI: 35,0 – 39,9) u 2,3 % respondentov,
  • obezita III. stupňa (BMI: 40 a viac) u 0,4 % respondentov.

Aj v medzinárodných štatistikách figuruje Slovensko medzi krajinami, ktoré majú relatívne vysoký výskyt obezity. Napríklad v rebríčku výskytu obezity a nadváhy v krajinách európskeho regiónu (WHO, 2013) sa umiestňujeme v prvej tretine rebríčku štátov s najvyššou prevalenciou.

prevalencia

Graf prevalencie obezity a nadváhy krajín Európskeho regiónu z dokumentu WHO Nutrition, Physical Activity and Obesity z roku 2013. Zdroj: uvzsr.sk

Nadbytočná hmotnosť ohrozuje dospelých, ale aj deti. Podľa údajov WHO bola prevalencia nadváhy u detí vo veku 5 – 19 rokov v roku 2016 v Slovenskej republike na úrovni 23,3%.

Prevalencia nadváhy u 5 – 19 ročných v susedných štátoch:

  • Česká republika: 27,5%
  • Maďarská republika: 28,4%
  • Poľská republika: 25,7%
  • Rakúsko: 26,5%
  • Ukrajina: 21,4%

Faktory, ktoré zvyšujú výskyt obezity

Medzi rizikové faktory vzniku obezity patria fyzická inaktivita, sedavý spôsob života, nesprávne, nezdravé a nepravidelné stravovanie, nedostatočný spánok, ale tiež stres. Ďalej sa môžu na vzniku obezity podieľať environmentálne a socioekonomické faktory, genetická predispozícia či hormonálne poruchy alebo iné metabolické faktory.

A kde začať? Pri znižovaní nadbytočnej hmotnosti je vhodné začať úpravou životosprávy. „Ako prvé praktické kroky v oblasti zdravej vyváženej stravy odporúčame konzumovať päť porcií zeleniny a ovocia denne, vyhýbať sa jedlám vyprážaným, fast foodom, koláčom a údeninám, taktiež sa vyhýbať sladeným nápojom a jedlám, ktoré majú vysoký obsah cukrov,“ odporúča ÚVZ. A, samozrejme, netreba zabúdať ani na dostatočnú pohybovú aktivitu. Fyzickú aktivitu možno zvýšiť napríklad tým, že vymeníte cestu autom za bicykel, alebo používaním schodov namiesto výťahu.

Ako rozpoznať obezitu či nadváhu

Výskyt obezity a nadváhy možno u jednotlivcov hodnotiť pomocou trojice parametrov:

BMI index = Body mass index

vzorec

BMI je možné vypočítať tak, že telesnú hmotnosť (v kg) vydelíme druhou mocninou telesnej výšky (v metroch). Podľa hodnoty, ktorá nám vyšla, vieme zistiť, či máme normálnu hmotnosť, alebo trpíme podváhou, nadváhou alebo až obezitou.

tab1

Zdroj: v súlade s WHO spracoval Odbor podpory zdravia ÚVZ SR

Obvod pása

Obvodom pása vieme určiť množstvo abdominálneho tuku. O obezite hovoríme, ak hodnota obvodu pásu presiahne u mužov 94 cm a u netehotných žien 80 cm. Za nadmernú hodnotu obvodu pása považujeme u mužov hodnotu nad 102 cm a u žien viac ako 88 cm.


 WHR index

WHR index vypočítame ako pomer obvodu pása (cm) a obvodu bokov (cm). Za normálnu hodnotu považujeme výsledok v rozmedzí 0,7 – 1,0. O obezite hovoríme vtedy, ak je hodnota u mužov vyššia ako 1,0 a u žien vyššia ako 0,8.

tab2

Obrázok: Hodnotenie nadváhy a obezity; Zdroj: FÁBRYOVÁ, Ľ. a kol. 2019. Prečo treba liečiť obezitu. Bratislava: RAABE, 2019. 50 s. ISBN 978-80-8140-370-5.

Zdroj: uvzsr.sk

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA