Sociálne siete

Zdravie

Neprirodzené svaly u mužov? Pozor na spermie, môžu byť v katastrofálnom stave

Predísť problémom pomôže zdravé cvičenie a preventívna prehliadka.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 3:12

276

svaly
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Damir Spanic

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Dnes sa čoraz viac skloňuje slovíčko neplodnosť, často sa spomína problém u mladých párov s prirodzeným počatím dieťaťa a veľa ľudí sa pri problémoch s otehotnením začína obracať na rôzne špeciálne kliniky. A tak nielen ženy trápia problémy s plodnosťou, sú to práve muži, ktorí by mali zvýšiť pozornosť. Problémom môže byť  napríklad i neprimerané cvičenie doplnené dopingom. Odborníci vysvetľujú viac aj v tejto súvislosti.

Akékoľvek látky navyše, ktoré človek do svojho tela dá za úmyslom mať väčšie svaly, sa odzrkadlia v niekoľkých rovinách. Dnes budeme hovoriť o problémoch s počatím.  Odborníci na urológiu a asistovanú reprodukciu po mnohých štúdiách a prípadoch z praxe upozorňujú na fakt, že mužské problémy s plodnosťou pomaličky a v tichosti prevyšujú tie ženské.

O schopnosť prirodzenej reprodukcie sa pripravujú vďaka nevhodnej životospráve, žiareniam moderných technológií a v neposlednom rade dopingom pri cvičení.  A aké škody, v akom rozsahu môžu byť v dôsledku týchto faktorov napáchané? „Hlavne steroidy a androgínne preparáty majú výrazný vplyv na plodnosť muža. To znamená, že tam, kde je veľa testosterónu a hlavne podaného zvonku, tam je s obrovskou pravdepodobnosťou spermiogram zhoršený. Pri injekčnom testosteróne dokonca dochádza k absolútnej zástave spermií alebo dramaticky zhoršenému spermiogramu,“ varuje na úvod vedúci lekár centra GYN-FIV v Bratislave Peter Harbulák.

Spomínaný odborník je zároveň i odborným garantom medzinárodných kongresov VITA NOVA, ktoré vytvárajú priestor pre vzájomné výmeny skúseností v rámci výskumov a projektov v oblasti gynekológie, urológie a predovšetkým asistovanej reprodukcie v európskom rozmere.

MUDr

MUDr. Peter Harbulák, PhD.

A čo v prípade, ak muž vysadí dopingové  látky? Môže sa mu potom po čase spermiogram zlepšiť?

„Je to hranie sa s ohňom. V každom prípade, áno, ak sa testosterón vysadí, spermiogram sa môže zlepšiť. Po troch až štyroch mesiacoch od jeho vysadenia už nemá vplyv na spermogenézu a dochádza teda i k zlepšeniu spermiogramu. Avšak, či tento návrat prebehne do pôvodného normálu garantovať nemožno. Osobne poznám veľa prípadov, kde sa spermatogenéza vrátila, ale nie do formy normospermie, ale do formy, že muži mali znovu nejaké spermie aj napriek tomu, že predtým nemali žiadne,“ vysvetľuje lekár Harbulák, ktorý sa zaoberá riešením problémov ohľadom plodnosti už šestnásť rokov.

Zároveň zdôrazňuje, že z jedného spermiogramu nemožno urobiť definitívny záver alebo jednoznačné vyhodnotenie zdravotného stavu muža. Vyšetrenia je potrebné po čase zopakovať. Ide o jednoduchý, absolútne nenáročný test, ktorý pomáha predísť prípadným neskorším a podstatne zložitejším problémom.

Odborník vidí aj ďalšiu stránku problému. Na rozdiel od žien, ktoré podstupujú u svojich gynekológov pravidelné kontroly pohlavných orgánov a ich prostredia, mnoho mužov totiž ani len netuší, ako je na tom so svojou mužskou výbavou tam vnútri. Zisťujú to až vtedy, keď sa objavia prvé problémy a vyhľadajú v ich dôsledku prvýkrát odbornú pomoc. Lekári preto apelujú na včasnejšiu prevenciu, ktorou je v tomto prípade jednoduchá, nenáročná a absolútne bezbolestná prehliadka. Odborník ešte na záver nezabúda spomenúť i zdravé cvičenie a rozumný prístup k budovaniu tela a estetického svalstva.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA