ZAHRANIČIE
Nový variant koronavírusu „Omikron“ znepokojuje svet. Čo o ňom vieme?
GLOBALNEWS
Vedcov po celom svete znepokojuje nový variant koronavírusu nazývaný omikron.
Šíri sa veľmi rýchlo a jej podoba naznačuje, že môže byť nákazlivejšia aj horšie liečiteľná. Európa sa preto zatvára pred cestujúcimi z južnej Afriky, kde sa zmutovaný vírus prvýkrát objavil.
Odborníci varujú, že ak sa tu začne šíriť, nebudú súčasné opatrenia stačiť.
Koronavírus spôsobujúci chorobu covid-19 prakticky neustále mení svoju podobu, čo môže ovplyvniť aj to, ako pôsobí na ľudský organizmus a zdravie. Nový variant sa nazýva „omikron“, podľa pätnásteho písmena gréckej abecedy a je zatiaľ zo všetkých známych variant „najzmutovanejší“.
Vedci prvý prípad zaznamenali v Botswane na juhu Afriky. V Južnej Afrike v regióne Gauteng následne nato začal počet nakazených narastať.
Podľa odhadov dnes tvorí už 90 percent zo všetkých odhalených variantov vírusu v oblasti, kam patrí aj veľkomesto Johannesburg. Rozšíril sa ale aj do ostatných regiónov. Odborníci upozorňujú, že dôvodom môže byť aj malá zaočkovanosť ľudí.
Čítajte viac: USA: Zamestnanec laboratória objavil fľaštičky s označením „Pravé kiahne“
⚠️My god—the new #B11259 variant being possibly ~500% more competitively infectious is the most staggering stat yet. Also, #NuVariant has more than >2x the number of bad spike mutations than Delta. Here’s an updated 🧵👇
Model by @JPWeiland matches up with graph by @jburnmurdoch pic.twitter.com/SFvFEbD7QO
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) November 26, 2021
Vedci zatiaľ nevedia či omikron, nesúci kódové označenie B.1.1.529, dokáže účinnejšie prelomiť imunitu vyvolanú v tejto chvíli používanými vakcínami. Rovnako nie je jasné, či okrem väčšej nákazlivosti prinesie aj väčšie riziko vážneho priebehu choroby covid-19 alebo priamo smrti. Väčšiu odolnosť voči vakcínam a liekom má aj variant delta, ktorý aktuálne v Európe prevláda.
Variant omikron podľa vyjadrenia expertov najskôr vznikol v tele človeka, ktorý sa s koronavírusom stretol a zároveň trpel ochorením AIDS. To viedlo k tomu, že vírus v jeho organizme zmutoval spôsobom, ktorý vedci opisujú ako „veľký evolučný skok“.
Nový variant má totiž viac ako päťdesiat mutácii, z toho vyše tridsať kritických na svojom povrchu. Tie sú navyše vo „veľmi neobvyklej konštelácii“, vyhlásil juhoafrický epidemiológ Tulio de Oliveira.
We have been very transparent with scientific information. We identified, made data public, and raised the alarm as the infections are just increasing. We did this to protect our country and the world in spite of potentially suffering massive discrimination. pic.twitter.com/9CCVsYW8Dy
— Tulio de Oliveira (@Tuliodna) November 25, 2021
Varovanie vedcov z celého sveta o nebezpečenstve nového variantu vírusu rýchlo pribúda. Ako účinne sa presadí, a potenciálne tak premení priebeh celej globálnej pandémie, ešte nie je zrejmé. „Je veľa toho, čo nevieme,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii Richard Lessells, odborník na infekčné choroby z univerzity KwaZulu-Natal v juhoafrickom Durbane.
Prvý prípad nákazy omikrónom v Európe hlásilo Belgicko. Ďalší prípad zaznamenal Hongkong, kde obaja nakazení boli úplne očkovaní vakcínou Pfizer. Najmenej jedného nakazeného hlási aj Izrael, taktiež ide o zaočkovanú osobu. Podľa tamojšieho premiéra Naftaliho Bennetta je krajina kvôli novému variantu na prahu vyhlásenia núdzového stavu.
-
ÚVOD SLIDER Publikované 16. novembra 2024
Nemecká opozícia kritizuje Scholza za „slabosť“ voči Putinovi
-
ÚVOD SLIDER Publikované 17. novembra 2024
Trump zvolil šéfa ropnej spoločnosti za ministra energetiky
-
ÚVOD SLIDER Publikované 17. novembra 2024
Putina nikto nezastaví telefonátmi, tvrdí Tusk
-
ÚVOD SLIDER Publikované 17. novembra 2024
Biden na stretnutí s lídrom Číny odsúdil podporu ruskej vojensko-priemyselnej základne