Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Rokovania sú v náročnej fáze, tvrdí britský minister

Ešte vo štvrtok BBC citovala zdroje oboznámené so stavom rokovaní, podľa ktorých možno uzavretie dohody očakávať už v piatok.

Zverejnené:

Upravené: 4. decembra 2020 o 1:00

620

large Britain Brexit  ddeaafbffada bafc
ZDROJ: Ilustračné foto/Victoria Jones/PA via AP

REKLAMA

4. december 2020 01:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Veľká Británia a Európska únia (EÚ) v piatok pokračujú v rokovaniach o úprave obchodných vzťahov po brexite. Očakávania skorej dohody schladil britský minister pre podnikanie Alok Sharma vyjadrením, že rozhovory sa nachádzajú „v náročnej fáze“. Veľká Británia od únie po celý čas chce, aby ju uznala ako „suverénnu a nezávislú krajinu“ a to je základ, na ktorom možno postaviť dohodu, uviedol minister pre verejnoprávny vysielač BBC. Ten citoval britské zdroje, podľa ktorých Brusel prišiel s novými požiadavkami v oblasti pravidiel hospodárskej súťaže. To však poprel zdroj blízky EÚ, podľa ktorého zo strany Bruselu neprišli žiadne „prekvapenia“.

Ešte vo štvrtok BBC citovala zdroje oboznámené so stavom rokovaní, podľa ktorých možno uzavretie dohody očakávať už v piatok. To podporil aj írsky minister zahraničných vecí, keď vyjadril optimizmus, že finálny dokument môže byť hotový v najbližších dňoch.

Veľká Británia formálne opustila Európsku úniu 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom je uzavrieť spomenutú obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Prechodné obdobie sa skončí 31. decembra.

Koncom novembra predstavitelia Európskej komisie (EK) uviedli, že dohoda o brexite je pripravená na 95 percent. Podľa interného dokumentu EK však stále pretrvávali nezhody v troch oblastiach, ktoré sa týkajú rybolovu, kontroly a pravidiel hospodárskej súťaže.

Ak nedôjde k včasnej dohode, podniky na oboch stranách Lamanšského prielivu budú od 1. januára čeliť clám a ďalším prekážkam v oblasti obchodu.

https://www.bbc.com/news/uk-politics-55182450

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA