Sociálne siete

DOMOV

Branislav Gröhling sa stretol s českým ministrom školstva

Zverejnené:

Upravené: 4. októbra 2021 o 17:02

475

Stretnutie oboch ministerov. Zdroj: minedu.sk

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Diskusia o kvalitnej bilaterálnej spolupráci aj o pandémii v školstve. To boli hlavné témy stretnutia ministra školstva Branislava Gröhlinga s jeho českým náprotivkom Robertom Plagom. O spoločných vedeckých projektoch medzi oboma krajinami zasa debatoval so štátnym tajomníkom ministerstva školstva pre vedu, výskum a inovácie Ľudovítom Paulisom.

Prvé aj posledné kroky vo funkcii českého ministra školstva Roberta Plagu tradične mierili na Slovensko. Pár dní pred českými parlamentnými voľbami ho prijal  na ministerskej pôde jeho rezortný kolega Branislav Gröhling spolu so štátnym tajomníkom Ľudovítom Paulisom. „S Českou republikou nás spája spoločná história, blízky jazyk a aj v školstve nás spájajú podobné otázky a témy. Teší ma, že nadväzujeme s Českom spoluprácu v oblasti vedy, výskumu a pokračujeme aj v spolupráci v oblasti akademických mobilít,“ priblížil Gröhling.

Okrem pandémie, ktorá hlboko zasiahla rezorty i fungovanie škôl v oboch krajinách, boli na stole práve témy vedy a výskumu.

„Deň stretnutia je pre nás zároveň symbolický. Práve v pondelok bola totiž vyhlásená spoločná výzva na vedecké projekty v celkovej výške 840-tisíc eur,“ poznamenal Ľudovít Paulis, štátny tajomník pre vedu, výskum a inovácie.

Na každý projekt, ktorý bude zameraný napríklad na informačné a komunikačné technológie, biomedicínu či nanotechnológie, je tak alokovaných 120-tisíc eur. Ďalšia dvadsiatka vedeckých projektov bude podporená v rámci takzvanej Dunajskej stratégie, na ktorej sa rovnako podieľajú oba štáty.

„Veľkou výhodou našej blízkosti s Českom a úzkej spolupráce je to, že touto cestou vieme koncentrovať do projektov vedecké kapacity z obidvoch krajín,“ uviedol minister školstva.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA