Sociálne siete

DOMOV

Kollár žiada dotknuté orgány, aby nezdržiavali vyšetrenie obvinení riaditeľa SIS

Podľa ministra práce je zvláštne, že pri kauze riaditeľa SIS je možné vypočutie svedkov bez ich zbavenia mlčanlivosti.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 14. marca 2021 o 9:24

70

Zľava: Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár a podpredseda hnutia Sme rodina a minister práce Milan Krajniak. Foto: SITA/Jana Birošová

SITA

BRATISLAVA – Predseda Národnej rady SR (NR SR) Boris Kollár (Sme rodina) žiada dotknuté orgány, aby nezdržiavali vyšetrenie obvinení riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P. Uviedol to na dnešnom mimoriadnom vyhlásení pred budovou NR SR. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) je zvláštne, že v prípade riaditeľa SIS je možné vypočúvanie svedkov aj bez zbavenia mlčanlivosti.

Podľa Krajniaka mala SIS v minulosti dve veľké kauzy. Kauzu Lexa a kauzu Gorila. V oboch prípadoch sa čakalo na zbavenie mlčanlivosti svedkov aj obvinených, ktorí dovtedy neboli obvinení. „Chcem sa spýtať, že ako je možné, že v týchto kauzách bolo nutné žiadať o zbavenie mlčanlivosti aj svedkov aj obvinených príslušníkov SIS a teraz je stanovisko možné,“ povedal Krajniak.

Podľa šéfa rezortu práce je celé obvinenie voči Vladimírovi P. postavené na výpovedi bývalého príslušníka SIS, ktorý ale nebol zbavený mlčanlivosti. Z uznesenia podľa Krajniaka vyplýva, že obvinení sú Zoroslav K. a Vladimír P. Obvinené však neboli dve osoby, ktoré sa tak isto zúčastnili údajnej finančnej transakcie medzi Zoroslavom K. a Vladimírom P. Obaja obvinení pritom vinu popierajú, zatiaľ čo zvyšné dve osoby, ktoré sa údajnej transakcie zúčastnili vinu priznali, no obvinené nie sú.

Podľa Krajniaka je podozrivé, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa SIS deň po tom, ako Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR začal 10. marca stíhanie vo veci, ktorú predtým oznámil riaditeľ SIS.

„To znamená, že sa jedná o podozrenie z trestnej činnosti príslušníkov policajného zboru. Lebo to je kompetencia Úradu inšpekčnej služby, preverovať podozrenia z trestnej činnosti príslušníkov policajného zboru. A na druhý deň NAKA vybrala a zrealizovala riaditeľa SIS,“ dodal Krajniak.

Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka pre agentúru SITA uviedol, že tím pri vykonávaní procesných úkonov postupuje zákonom upraveným spôsobom v súčinnosti s dozorujúcim prokurátorom, s ktorým konzultuje všetky okolnosti a právne aspekty prípadu. „Môžeme uviesť, že zadržanie obvineného nesúvisí s jeho podaním, ale s úkonmi trestného konania, ktoré boli vykonané ešte pred jeho podaním,“ povedal pre agentúru SITA Slivka.

Riaditeľa SIS Vladimíra P. zadržala Národná kriminálna agentúra 11. marca. Dôvodom sú údajne podozrenia z korupcie. V daný deň ho prezidentka Zuzana Čaputová dočasne pozbavila jeho funkcie.

SIS je pripravená poskytnúť prezidentke súhlas na oslobodenie riaditeľa SIS od mlčanlivosti

Slovenská informačná služba (SIS) je pripravená poskytnúť prezidentke súhlas na oslobodenie riaditeľa SIS Vladimíra P. od mlčanlivosti. SIS to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa služby Katarína Némová.

SIS zároveň uviedla, že považuje za nevyhnutné poskytnúť svoje stanovisko aj verejnosti vo veci oslobodenia od povinnosti zachovávať mlčanlivosť o utajovaných skutočnostiach. Urobí tak po tom, čo predloží všetky relevantné informácie o aktuálnej situácii Osobitnému kontrolnému výboru Národnej rady SR (NR SR) na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby. Mimoriadne zasadnutie výboru bolo zvolané na pondelok 15. marca.

Riaditeľa SIS Vladimíra P. zadržala Národná kriminálna agentúra 11. marca. Dôvodom sú podozrenia z údajnej korupcie. V daný deň ho prezidentka Zuzana Čaputová dočasne pozbavila jeho funkcie. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) na dnešnom mimoriadnom vyhlásení uviedol, že zatknutie šéfa SIS môže súvisieť s podnetom, ktoré Vladimír P. podal na Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Podľa šéfa rezortu práce bolo vznesené obvinenie voči riaditeľovi SIS postavené na výpovedi bývalého príslušníka SIS, ktorý ale nebol zbavený mlčanlivosti. Spolu s predsedom NR SR Borisom Kollárom (Smer rodina) žiadajú kompetentné orgány, aby celú vec čo najskôr prešetrili.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA