Sociálne siete

COVID19

Od 19. apríla sa upraví režim na hraniciach a podmienky karantény

Režim na hraniciach a podmienky povinnej karantény budú od pondelka 19. apríla 2021 upravené.

Zverejnené:

Upravené: 16. apríla 2021 o 11:08

258

karantena
Ilustračné foto, zdroj: Unsplash/Artem Kniaz

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – V  súvislosti  s režimom na hraniciach a podmienkach karantény vydal Úrad verejného zdravotníctva SR  aktualizované znenie vyhlášky, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie SR. Informovalo o tom ministerstvo vnútra v tlačovej správe na svojej stránke.

Osoby, ktoré od 19. apríla od 6.00 h prídu na Slovensko a počas predchádzajúcich 14 dní navštívili výlučne krajiny EÚ, Island, Nórsko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko alebo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, nebudú musieť ísť do karantény v prípade, že absolvovali očkovanie proti ochoreniu COVID-19, a to v prípadoch, že:

  • absolvovali očkovanie proti COVID-19  mRNA vakcínou (napríklad Moderna, Pfizer/BioNTech), pričom od očkovania  uplynulo viac ako 14 dní od podania druhej dávky,
  • absolvovali očkovanie proti COVID-19  vektorovou vakcínou (napríklad AstraZeneca), pričom od očkovania uplynuli viac ako štyri týždne od podania prvej dávky,
  • v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19 boli zaočkované a uplynulo najmenej 14 dní od podania prvej dávky,
  • prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom potvrdenie nie staršie ako 180 dní.

Preukázať bude tieto skutočnosti potrebné napríklad dokladom o prekonaní ochorenia podľa prílohy vo vyhláške či potvrdením o očkovaní.

Vyhláškou sa tiež zruší možnosť udeľovať individuálne výnimky z karantény na základe žiadosti člena vlády, pričom týmto spôsobom vydané výnimky stratia platnosť uplynutím 16. mája.

Namiesto toho vyhláška definuje najčastejšie prípady, na základe ktorých sa o takéto výnimky žiadalo. Vo vybraných prípadoch budú musieť žiadatelia predložiť negatívny výsledok antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako 48 hodín alebo RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín.

Automatická výnimka z karantény tak bude platiť aj pre tých, ktorí prichádzajú na Slovensko kvôli uzavretiu manželstva alebo na pohreb blízkej osoby. Budú to musieť preukázať. Výnimku bude mať aj jedna sprevádzajúca osoba, potrebný bude negatívny antigénový test nie starší ako 48 hodín či RT-PCR test nie starší ako 72 hodín.

Zjednodušia sa aj podmienky tranzitu cez územie SR. Budú jednotné pre osoby, ktoré prechádzajú územím Slovenska do krajiny, v ktorej majú udelený pobyt alebo ktorej sú občanmi, v ostatných prípadoch bude môcť povoliť tranzit ministerstvo vnútra.

Zdroj: minv.sk

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA