Sociálne siete

Zaujímavosti

Viete správne kváskovať? Vyhnite sa týmto chybám

Kváskovanie je momentálne veľmi obľúbené. Ak ste mu podľahli aj vy, prečítajte si zopár tipov o tom, ako správne kváskovať a čomu sa prípadne vyvarovať.

Zverejnené:

Upravené: 4. júna 2021 o 7:18

254

chlieb
Ilustračné foto, zdroj: Penam

REKLAMA

Tlačová správa

BRATISLAVA – Kváskovanie sa stalo veľkým trendom minulého roka a trvá dodnes. Chceli by ste zvládnuť toto umenie, ale zatiaľ ste si netrúfli? Skúste to so špeciálnymi múkami a vyhnite sa niektorým chybám – radí Lukáš Najmajer, majster pekár kváskových chlebov z lučeneckej pekárne spoločnosti Penam.

Poznáte tajomstvo kvásku? Vzniká dokonalým rozkladom obilných štruktúr. Preto sú kváskový chlieb, pečivo či vianočka lepšie stráviteľné pre náš organizmus. Radi by ste si takýto chlebík upiekli aj vy? Pustiť sa do toho môžete s múkami Penam Kváskovanie, ktoré vyladili do dokonalosti skúsení mlynári a pekári, aby išlo kváskovanie od ruky aj úplným začiatočníkom. A okrem chlebíkov môžete pre rodinu alebo priateľov pripraviť aj sladké pečivo, bagety alebo dokonca pizzu.

„Kvalita múky je pre kváskovanie prvoradá. Tá od Penamu je zomletá v slovenských mlynoch a používame iba prvotriedne zrno E kvality, vďaka ktorému sú zabezpečené parametre potrebné na správne kváskovanie,“ hovorí mlynár Peter Gažo, ktorý sa podieľal na vývoji nového radu múk. „Spoločne s domácimi pekárkami sme kvalitu múk testovali a overovali, založili nespočetné množstvo kváskov, zapisovali ich výsledky, aby sme si boli istí, že finálny produkt bude mať špičkovú kvalitu.“

kvasok

Ilustračné foto, zdroj: Penam

Základom je správna múka

Skôr, ako sa pustíte do kváskovania, mali by ste poznať štyri základné tipy múk:

  • Ražná múka celozrnná – jedna z najdôležitejších múk na kváskovanie, slúži na založenie a udržiavanie kvásku.
  • Ražná múka chlebová – slúži na založenie a udržiavanie kvásku a pečenie ražného alebo ražno-pšeničného chleba.
  • Pšeničná múka hladká T 650 – ideálna na pečenie kváskového chleba, croissantov alebo focaccie.
  • Pšeničná múka hladká 00 Extra – vhodná na pečenie rožkov, bagiet, pizze a krehkých ciest.

A prečo kváskovať so spomínanými múkami?

Prvotriedna kvalita zo Slovenska. Pšenica a raž v našich múkach sú prvotriednej kvality a melieme ich v našich slovenských mlynoch. Na prípravu používame zrno najvyššej E kvality (elitnej), vďaka ktorému je zabezpečená vyššia sila múky, a tým je vhodnejšia na dlhé zrenie cesta.

Čisté múky, bez prídavných látok. Základom úspešného kváskovania je kvalitná múka. Mlynári melú zrná čo najšetrnejšie a nepridávajú do nich žiadne iné prídavné látky.

Vyvinuté s domácimi pekárkami. Penam múky Kváskovanie sú výsledkom spolupráce s domácimi pekárkami, fanúšičkami kváskovania, s ktorými sme vytvorili a vyskúšali množstvo kváskov.

Na čo si treba dať pozor?

Aj keď vaša stará mama piekla domáci kváskový chlieb ako na bežiacom páse, neznamená to, že to zvládnete hneď bez problémov. Ako sme spomínali, je v tom kus umenia a pekárskeho majstrovstva. Určite sa ho naučíte, len si to vyžaduje trpezlivosť a tréning. Začiatočníci by sa mali vyhnúť týmto chybám:

  • Nesprávna múka – jej výber je alfou a omegou kváskovania. Áno, existujú aj jedlá, pri ktorých, ak v recepte urobíte drobné zmeny, nič sa nestane. V niektorých prípadoch je výsledok dokonca lepší. Pri kváskovaní to však neplatí! V žiadnom prípade teda NEPOUŽÍVAJTE inú múku ako tú, ktorá je odporúčaná v recepte. Je to veľká chyba, pretože rôzne druhy múk majú rôzne vlastnosti. Napríklad na dokonale nadýchaný chlebík potrebujete iný typ ako na prípravu chutnej pizze alebo croissantov.
  • Nekvalitný kvások – nemenej dôležitý je zdravý kvások. Ten si vyžaduje vašu neustálu starostlivosť a pozornosť. Ako začiatočníci si to možno neuvedomujete, ale aj kvások je istým spôsobom „živý“. Na to, aby bol dostatočne silný, je potrebné ho kŕmiť. Ako spoznáte, že kvások sa vám podaril? Má mierne kyslastú vôňu a veľa bubliniek.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA