Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Pápež František pre pandémiu znižuje platy kardinálom a ďalším duchovným

Pápež poznamenal, že financie Svätej stolice sú poznačené niekoľkoročným deficitom, a dodal, že tieto ekonomické ťažkosti ešte zhoršila pandémia ochorenia COVID-19.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 24. marca 2021 o 20:04

59

Kardináli počúvajú pápeža Františka, foto: SITA/AP Photo/Andrew Medichini

SITA

RÍM – Pápež František nariadil zníženie platov kardinálov a ďalších duchovných vrátane kňazov a rehoľníčok pracujúcich pri Svätej stolici. Týmto rozhodnutím sa snaží zachrániť pracovné miesta, keďže pandémia sa výrazným spôsobom podpísala pod príjmy Vatikánu.

Vo vyhlásení, ktoré v stredu zverejnil vatikánsky denník L’Osservatore Romano, pontifik uviedol, že od apríla sa platy kardinálov znížia o 10 %. Predstaviteľov rôznych oddelení Svätej stolice sa bude týkať 8-percentné zníženie, zatiaľ čo nižšie postaveným kňazom a rehoľným sestrám strhnú 3 % z platov.

Pápež poznamenal, že financie Svätej stolice sú poznačené niekoľkoročným deficitom, a dodal, že tieto ekonomické ťažkosti ešte zhoršila pandémia ochorenia COVID-19.

Kardináli, iní duchovní a rehoľné sestry vo všeobecnosti nemajú výdavky ako väčšina bežných ľudí, napríklad na nájom, hypotéky či energie, pretože bývajú v nehnuteľnostiach vo vlastníctve Vatikánu alebo náboženských rádov. Niektorí kardináli majú k dispozícii priestranné a dobre vybavené apartmány v historických palácoch v Ríme.

František v každom prípade poznamenal, že zníženie platu sa nebude týkať toho, kto preukáže, že mu avizované škrty skomplikujú platenie výdavkov týkajúcich sa zdravotného stavu dotknutých osôb alebo ich príbuzných.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA