Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Stoltenberg vysvetlil, prečo NATO nemôže dovoliť Putinovo víťazstvo

Zverejnené:

Upravené: 29. novembra 2022 o 11:59

332

Zdroj: NATO

REKLAMA

Globalnews

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg povedal, že ak Rusko vyhrá vojnu proti Ukrajine, svet bude musieť zaplatiť ešte vyššiu cenu, pretože autoritárski vodcovia v rôznych krajinách dostanú „zelenú“ na použitie hrubej sily.

Stoltenberg to povedal na bukureštskom fóre, ktoré v utorok zorganizoval Aspen institute.

„Všetci platíme cenu za vojnu Ruska proti Ukrajine. Cena, ktorú platíme, je v peniazoch, zatiaľ čo cena, ktorú platia Ukrajinci, sa meria krvou,“ povedal generálny tajomník Aliancie.

„Ak dovolíme Putinovi vyhrať, všetci zaplatíme ešte vyššiu cenu na mnoho, mnoho ďalších rokov. Koniec koncov, ponaučenie, ktoré si potom vzal prezident Putin a ďalší autoritárski vodcovia, bude také, že ciele možno dosiahnuť použitím hrubej sily. Budú povzbudzovaní k tomu, aby znova a znova využívali ešte väčšiu moc. Vďaka tomu bude náš svet ešte nebezpečnejší a my všetci ešte zraniteľnejší,“ povedal.

Podľa Stoltenberga je preto dlhodobým bezpečnostným záujmom NATO podpora Ukrajiny.

Zároveň zdôraznil, že ak agresor vyhrá túto vojnu, trvalý mier nebude možný.

Litva poskytne ukrajinskému energetickému sektoru balík pomoci vo výške 2 milióny EUR

„Vieme, že väčšina vojen končí za rokovacím stolom. Ale to, čo sa deje pri rokovacom stole, priamo súvisí s tým, čo sa deje na bojisku. Preto, aby sme vytvorili podmienky pre trvalý mier, musíme zabezpečiť, aby Ukrajina vyhrala ako suverénny nezávislý štát. Musíme pokračovať v poskytovaní vojenskej podpory Ukrajine,“ uviedol generálny tajomník NATO.

„Preto náš odkaz z Bukurešti: NATO bude Ukrajinu podporovať v takej miere, v akej to bude potrebné. Neustúpime,“ povedal.

V dňoch 29. – 30. novembra sa v Bukurešti uskutoční stretnutie ministrov zahraničných vecí NATO, na ktorom sa očakávajú nové rozhodnutia na podporu Ukrajiny.

Pobaltské a severské krajiny už oznámili, že na stretnutí vyzvú spojencov, aby zvýšili dodávky zbraní na Ukrajinu.

V predvečer stretnutia ministrov NATO ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal, že krajiny Aliancie naliehavo potrebujú zvýšiť výrobu zbraní, pretože bez investícií do výroby zbraní nie je možné dlhodobo vyhrať na bojisku.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA