Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Vatikán potrestá poľských duchovných za údajné krytie sexuálneho zneužívania

Bývalí arcibiskup a biskup by okrem iného mali prispieť zo svojich osobných financií do fondu na pomoc obetiam zneužívania duchovnými.

GLOBAL NEWS

Zverejnené:

Upravené: 30. marca 2021 o 14:59

51

Vatikán, foto: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino

SITA

VARŠAVA – Vatikán v pondelok oznámil, že potrestá dvoch bývalých poľských duchovných pre ich údajné role pri krytí sexuálneho zneužívania ďalšími duchovnými. Bývalý gdanský arcibiskup Slawoj Leszek Glódž a bývalý biskup v Kaliszi Edward Janiak okrem iného dostali zákaz žiť v ich niekdajších diecézach a zúčastňovať sa tam na akýchkoľvek verejných náboženských slávnostiach. Veľvyslanectvo Svätej stolice v Poľsku uviedlo, že od každého z nich sa tiež vyžaduje, aby prispel zo svojich osobných financií do fondu na pomoc obetiam zneužívania duchovnými.

V prípade Glódža veľvyslanectvo spomenulo „zanedbania v prípadoch sexuálneho zneužívania mladistvých niektorými duchovnými a ďalších otázkach súvisiacich s vedením arcidiecézy“. Podobne sa vyjadrilo aj v ďalšom vyhlásení týkajúcom sa Janiaka.

Glódž aj Janiak vlani odišli do dôchodku, zatiaľ čo ich oboch vyšetrovali.

Glódž sa objavil v jednom z nedávnych dokumentárnych filmov venovaných sexuálnemu zneužívaniu kňazmi a jeho zatajovaniu v Poľsku. V snímke Len to nikomu nehovor z roku 2019 Glódž na pohrebe velebí známeho pedofilného kňaza Franciszka Cybulu, napriek tomu, že vedel o jeho zločinoch. Druhý film od tých istých producentov Hra na skrývačku z minulého roka zase odhalil dva prípady údajných pedofilných kňazov, ktoré riešil Janiak.

Obete zneužívania tiež Glódža uvádzajú medzi zhruba dvoma desiatkami súčasných i minulých poľských biskupov, ktorí chránili predátorov vo svojich radoch. Pápežovi Františkovi správu o situáciu doručili v roku 2019 pred vatikánskym samitom venovaným prevencii zneužívania.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA