Sociálne siete

DOMOV

ZVJS: Počas hospitalizácie strážili Lučanského dozorcovia z Banskej Bystrice, fyzicky tam ale nebol

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2021 o 17:58

191

large lucansky fcad
ZDROJ: Milan Lučanský, SITA/Branislav Bibel

REKLAMA

15. január 2021 04:34 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského strážili počas jeho hospitalizácie v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku začiatkom decembra 2020 príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) z ústavu v Banskej Bystrici. Zbor to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na dokument, ktorý zverejnil právny zástupca Lučanského rodiny Miroslav Radačovský. Podľa daného hlásenia z 9. decembra 2020 bol bývalý šéf polície premiestnený do Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici.

„Dokument, ktorým disponuje právny zástupca rodiny zosnulého, je pravdivý. V tejto súvislosti ale poukazujeme na fakt, že tento dokument bol zaslaný na vedomie siedmim adresátom, medzi ktorými boli aj obhajcovia a manželka zosnulého, čo potvrdzuje aj originál dokumentu, kde sú riadne uvedení. Z toho vyplýva, že dokument zverejnený právnym zástupcom rodiny musel byť upravovaný v časti, kde sú uvedení adresáti,“ uvádza ZVJS.

Zbor pripomína, že podľa Poriadku výkonu väzby, v prípade, že je obvinený premiestnený do zdravotníckeho zariadenia mimo pôsobnosti Zboru väzenskej a justičnej stráže, zabezpečuje jeho stráženie najbližší ústav na výkon väzby, respektíve Nemocnica pre obvinených a odsúdených a Ústav na výkon trestu odňatia slobody Trenčín. „Z uvedeného dôvodu zabezpečovali toto stráženie v nemocnici v Ružomberku príslušníci Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica a bolo vykonané administratívne prevzatie obvineného z ústavu Prešov do ústavu Banská Bystrica,“ dodal ZVJS s tým, že Lučanský sa ale fyzicky nikdy nenachádzal v ústave Banská Bystrica.

Ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú (Za ľudí) prekvapila informácia, ktorú zverejnil právny zástupca Radačovský, pretože je to podľa nej štandardný postup. „Je úplne prirodzené a štandardné, že keď sa osoba eskortuje v rámci územia Slovenska, tak sa odovzdáva do ďalšieho ústavu, do ktorého obvodu najbližšie patrí,“ vysvetlila Kolíková.

Bývalý prezident Policajného zboru Milan Lučanský zomrel v stredu 30. decembra 2020 po tom, ako sa deň predtým v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove pokúsil o samovraždu. Ešte predtým v prvej polovici decembra musel podstúpiť operáciu po tom, čo sa podľa vlastných slov v cele zranil. Lučanský bol väzobne stíhaný pre obvinenie v kauze Judáš.

Fico: Vyvodenie zodpovednosti voči sudkyni

Predseda strany Smer-SD Robert Fico žiada vyvodenie právnej alebo etickej zodpovednosti voči sudkyni Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamele Záleskej, ktorá rozhodla aj o väzobnom stíhaní bývalého šéfa polície Milana Lučanského. Ako ďalej Fico uvádza v otvorenom liste predsedovi ŠTS Jánovi Hrubalovi, dôvodom sú údajné kontakty sudkyne s novinárkou Denníka N Monikou Tódovou. Podľa predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) bolo aj väzobné stíhanie Lučanského dôsledkom „spolupráce a výmeny informácií“ medzi sudkyňou a novinárkou.

Spomenuté skutočnosti vyvolávajú podľa Fica mimoriadne vážne obavy, najmä pokiaľ ide o objektívnosť, nestrannosť a nezávislosť rozhodovania sudkyne Záleskej. Tá, ako tvrdí, v prípade Lučanského prijala „mimoriadne citlivé rozhodnutie zasahujúce do osobnej slobody obvineného“. „Sme svedkami stavu, kedy sa z väzby stala obligatórna záležitosť,“ dodal Fico s tým, že takáto situácia je nebezpečná a protirečivá snahám o zvýšenie dôveryhodnosti súdnictva.

Sudkyňa ŠTS Záleská rozhodla aj o väzobnom stíhaní obvinených v rámci akcie Judáš ako aj finančníka Jaroslava H., ktorého neskôr z väzby prepustil Najvyšší súd SR. Bola tiež členkou senátu, ktorý odsúdil na prvom stupni Mariana Kočnera a Pavla Ruska v kauze zmenky.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA