Sociálne siete

Ekonomika

SaS: V skladoch štátnych rezerv nebol počas pandémie akútny nedostatok zdravotníckych pomôcok

SaS: V skladoch štátnych rezerv nebol počas pandémie akútny nedostatok zdravotníckych pomôcok

Zverejnené:

Upravené: 21. decembra 2020 o 15:00

212

zdravotnictvo eda
ZDROJ: Ilustračná foto/Unsplash/National Cancer Institute

REKLAMA

21. január 2021 03:00 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Počas pandémie nenastala situácia akútneho nedostatku žiadnych zdravotníckych pomôcok v skladoch Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky (SŠHR). Úrad zároveň koná po zmene vedenia transparentne a objektívne a stav zásob v skladoch momentálne rastie. Také sú závery poslaneckého prieskumu v štátnych rezervách z pohľadu strany Sloboda a Solidarita (SaS).

„Dostali sme jasné vysvetlenie ohľadom nákupov ochranných prieskumov, požiadaviek a spôsobu zadávania a kontroly špecifikácie jednotlivých tovarov. Poslanci sa dozvedeli aj o forme požiadaviek a spôsobe vyskladňovania pre jednotlivé rezorty v čase, keď bol na Slovensku nedostatok ochranných pomôcok,“ priblížila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Štátne rezervy taktiež poskytovali ochranné prostriedky v čase ich nedostatku domovom sociálnych služieb a zdravotníckym zariadeniam aj nad rámec svojich povinností.

Ako na tlačovej besede doplnil predseda hospodárskeho parlamentného výboru Peter Kremský (OĽANO), dôvodom prieskumu bola kritická správa Najvyššieho kontrolného úradu SR. Aktuálne zásoby na skladoch štátnych rezerv sú však podľa neho na oveľa lepšej úrovni ako pred niekoľkými mesiacmi. V niektorých položkách síce nedosahujú požadovanú úroveň na dobu 60 dní, ale podľa jeho slov je to pochopiteľné, keďže požiadavky zo strany zdravotníckeho sektora sú veľké. „Vedenie si zobralo správu Najvyššieho kontrolného úradu SR k srdcu,“ skonštatoval Kremský.

Zároveň upozornil, že pri niektorých položkách je stále problém získať ich na trhu v dostatočnej kvalite a komplikáciou je často aj slovenská legislatíva v oblasti verejného obstarávania. Tú označil v mnohých prípadoch za obmedzujúcu a ťažkopádnu. „Výsledok toho je, že by sme mali uvažovať v zmenách v zákone o verejnom obstarávaní,“ myslí si Kremský. Situáciu v štátnych rezervách pritom bude výbor aj naďalej sledovať.

Poslanecký prieskum sa v Správe štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky uskutočnil na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu, v ktorej sa konštatovali nedostatky v krízovom riadení štátu.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA