Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Maďarsko schváli vstup Švédska a Fínska do NATO až v budúcom roku

Zverejnené:

Upravené: 24. novembra 2022 o 19:23

251

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes na schôdzke šéfov vlád krajín Visegrádskej skupiny (Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko) povedal, že Maďarsko určite schváli vstup Švédska a Fínska do NATO na budúcom zasadnutí parlamentu začiatkom budúceho roka, informovala agentúra MTI.

„Maďarský parlament ich prijatie schváli hneď po tom, čo tak urobí vláda. Švédi a Fíni kvôli Maďarsku nestratili jedinú minútu,“ povedal Orbán a dodal, že jeho krajina je odhodlaná vysloviť sa za prijatie dvojice severských krajín do aliancie. Maďarsko a Turecko sú posledné dve krajiny NATO, ktoré rozšírenie o dvojicu severských krajín zatiaľ neschválili.

O čo najrýchlejšiu ratifikáciu vstupu Fínska a Švédska do NATO požiadal dnes Orbána aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. „Dostal som od neho sľub, že parlament to ratifikuje na svojej prvej schôdzi v novom roku, teda za mesiac a kúsok,“ uviedol aj šéf poľskej vlády.

Presný termín, kedy maďarský parlament odsúhlasí prijatie Fínska a Švédska do NATO, však zatiaľ nie je jasný, pretože parlament začína bežne zasadať až vo februári každého roka. Parlament však môže byť zvolaný na mimoriadne zasadnutie skôr.

Fínsko a Švédsko o vstup do NATO požiadali tento rok na jar v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Narazili ale na odpor Turecka, ktoré ich viní z podpory kurdských skupín, ktoré Ankara pokladá za teroristické.

Čína za posledný deň zaznamenala vôbec najvyšší denný prírastok prípadov covidu-19

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA