Sociálne siete

DOMOV

Aj počas sviatkov sa ľudia môžu obrátiť na pomoc psychológov

Zverejnené:

Upravené: 24. januára 2021 o 21:55

257

large depresia ebd
ZDROJ: Ilustračné foto, Unsplash/engin akyurt

REKLAMA

15. december 2020 09:29 SITA, redakcia

BRATISLAVA – Psychológovia z občianskeho združenia (OZ) IPčko budú ľuďom k dispozícii aj počas sviatkov. V tlačovej správe to uviedol programový riaditeľ OZ IPčko Marek Madro. Psychologickú pomoc bude počas sviatkov poskytovať stovka poradcov. Tých bude možné kontaktovať prostredníctvom e-mailu, chatu, videohovoru alebo telefonického hovoru.

Podľa IPčka počet ľudí, ktorí žiadajú o pomoc pred Vianocami, stúpa, situáciu navyše zhoršuje pandémia. „Tohtoročné Vianoce budú mimoriadne náročné. Počet kontaktov v posledných dňoch stúpa, za čo môže okrem sviatkov aj pandémia koronavírusu. Preto v najkritickejšie dni vo večerných hodinách budeme v pravidelných dvojdňových intervaloch aj streamovať na sociálnej sieti Twitch. Diváci sa budú môcť psychológov pýtať naživo cez chat,“ povedala riaditeľka IPčka Gabriela Zúbriková.

Okrem stovky poradcov bude pre ľudí pripravený aj krízový intervenčný tím zložený z 12 najskúsenejších odborníkov z IPčka. Členovia tímu budú pripravení prísť za ľuďmi a pomôcť aj osobne.

„Vianoce sú najkritickejším obdobím roka. Počas tých minulých sme mali denne 80 kontaktov. Pandémia však rapídne zvyšuje ich počet. V novembri 2020 sme denne v prieme pomohli 280 ľuďom. To je len oproti predchádzajúcemu mesiacu nárast o 150 percent,“ uviedol člen tímu krízovej linky pomoci Boris Katrušín. Počas novembra psychológovia z IPčka na svojich linkách poskytli 4 015 pomáhajúcich kontaktov. Z toho v 3 126 prípadoch išlo o deti a mladých do 18 rokov.

Túto vekovú skupinu počas Vianoc trápia najmä pocity osamelosti, myšlienky na samovraždu a samovražedné tendencie, domáce násilie alebo sexuálne zneužívanie či vzťahy s rovesníkmi. Medzi témy, s ktorými sa obracajú na odborníkov patria aj depresia, partnerské vzťahy, stres a psychosomatika, potvrdenie ochorenia COVID-19 v rodine či rodinné konflikty.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že v dôsledku pandémie COVID-19 stúpne počet samovrážd. Na linkách dôvery psychológovia pomohli za prvých šesť mesiacov roka takmer 20-tisíckrát, z toho 1 417-krát išlo o odbornú pomoc v akútnej život ohrozujúcej krízovej situácii pri pokuse o samovraždu. Počas druhého polroka 2020 odborníkov kontaktovalo 3 170 ľudí, ktorí v dôsledku karantény a mimoriadnych opatrení spojených s pandémiou COVID-19 hovorili o domácom a sexuálnom násilí.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA