SVET

  • 104

Alžbetu II. a princa Filipa zaočkovali na hrade Windsor, kde trávia lockdown

Alžbetu II. a princa Filipa zaočkovali na hrade Windsor, kde trávia lockdown ZDROJ: Britská kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Filip, SITA/AP Photo/Stefan Wermuth

LONDÝN 9. januára (SITA/AP) - Britská kráľovná Alžbeta II. a jej manžel princ Filip dostali vakcínu proti novému koronavírusu. Buckinghamský palác potvrdil, že 94-ročná panovníčka a 99-ročný princ podstúpili očkovanie dnes na hrade Windsor, kde dvojica trávi lockdown.

Zástupcovia kráľovskej rodiny uviedli, že sa rozhodli pre vzácny krok a komentovali zdravotný stav manželov, aby tak vyvrátili špekulácie a nepresné informácie. "Kráľovná sa rozhodla, že dá vedieť o tom, že podstúpila vakcináciu," napísali v oficiálnom vyhlásení.

Británia sa 8. decembra stala prvou krajinou, ktorá začala s masovou vakcináciou proti vírusu. Vláda povedala, že jej cieľom je dodať prvú dávku látky približne 15 miliónom ľudí v prioritných skupinách do polovice februára.

Týka sa to všetkých obyvateľov nad 70 rokov, zdravotníkov v prvých líniách či ľudí so zdravotnými problémami, ktoré ich vystavujú väčšiemu riziku.

Prvú dávku vakcíny už dostalo 1,5 milióna Britov.