Sociálne siete

ÚVOD SLIDER

Japonsko rokuje o delostreleckých granátoch pre Ukrajinu

Zverejnené:

Upravené: 15. júna 2023 o 16:10

404

Ilustračné foto, Zdroj: Pixabay.com

REKLAMA

Globalnews

Japonsko rokuje o dodávkach delostreleckých granátov do Spojených štátov, aby zvýšilo zásoby pre Ukrajinu, takže Tokio hľadá riešenia, ako pomôcť Kyjevu v jeho protiofenzíve napriek obmedzeniam vývozu zbraní.

Zdroj: The Wall Street Journal

Pátranie po delostreleckých granátoch pre Ukrajinu sa v dôsledku protiofenzívy zintenzívnilo.

Od začiatku februára 2022 poslali Spojené štáty na Ukrajinu viac ako 2 milióny 155 mm delostreleckých granátov a Washington tlačí na svojich spojencov, aby poskytli aj svoje dodávky.

USA vyčerpali svoje zásoby a hľadajú spôsoby, ako podporiť Ukrajinu bez toho, aby ohrozili svoju vlastnú vojenskú pripravenosť.

Ľudia oboznámení s rozhovormi tvrdia, že Japonsko zvažuje dodávku 155 mm delostreleckých granátov do USA ako súčasť dohody z roku 2016, ktorá umožňuje obom krajinám zdieľať muníciu ako súčasť ich dlhodobej bezpečnostnej aliancie.

Podľa týchto ľudí granáty pomôžu doplniť americké zásoby, ktoré podporujú vojnové úsilie Ukrajiny.

Minister obrany USA Lloyd Austin rokoval v Tokiu s japonským ministrom obrany Jasukazuom Hamadom.

Austin po stretnutí pochválil Japonsko za nesmrtiacu vojenskú podporu, ktorú poskytlo Ukrajine, a povedal, že ďalšia pomoc bude vítaná.

Koľko škrupín môže Japonsko dodať a kedy, nebolo možné zistiť.

Podľa ministerstva obrany ukrajinskí vojaci používajú viac ako 90 000 granátov kalibru 155 mm mesačne.

Škrupiny na montážnej linke v armádnom závode na výrobu munície.

Japonské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že ešte neprijalo konečné rozhodnutie o dodávkach delostreleckých granátov Spojeným štátom alebo Ukrajine. Japonsko uviedlo, že vedie rôzne diskusie s USA, ale odmietlo povedať, v čom žijú.

Japonsko od začiatku invázie poskytlo Ukrajine nepriestrelné vesty, prilby a inú nesmrtiacu vojenskú pomoc, ale nedodalo zbrane s odvolaním sa na obmedzenia, ktoré na seba uvalilo.

V roku 1960 japonská vláda schválila obmedzenia vývozu zbraní a vylúčila transfer smrtiacich zbraní do zahraničia.

Hoci plán s delostreleckými granátmi nepočíta s priamym vyslaním smrtiacich zbraní na bojisko, v Japonsku, kde mnohí voliči nechcú byť vtiahnutí do zahraničných konfliktov, bude stále politicky citlivý.

Niektorí konzervatívni japonskí zákonodarcovia zároveň tvrdia, že krajina by mala nasledovať príklad Spojených štátov a európskych krajín a priamo vyzbrojiť Ukrajinu.

Japonská armáda vyraďuje z prevádzky raketové systémy M270 s viacerými odpaľovacími raketami.

Niektorí konzervatívni japonskí zákonodarcovia sú za priame vyzbrojovanie Ukrajiny, napríklad dodávkou M270.

Japonská vládnuca strana a jej koaličný partner začali začiatkom tohto roka diskutovať o zmiernení obmedzení vývozu zbraní.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že voliči v Japonsku vo všeobecnosti podporujú posilnenie armády na obranu proti regionálnym hrozbám a podporu Ukrajiny vo vojne s Ruskom, ale nie sú nadšení poskytovaním zbraní.

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA