Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Medzinárodný výbor Červeného kríža napadli hackeri, týka sa státisícov zraniteľných ľudí

Zverejnené:

Upravené: 21. januára 2022 o 14:07

643

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Hackeri tento týždeň prenikli na servery Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) a získali prístup k osobným a dôverným informáciám zhruba 515-tisíc zraniteľných ľudí. 

Medzi tie patria osoby odlúčené od svojich rodín kvôli vojnovým konfliktom, migrácii alebo katastrofám a tiež nezvestnosti či zadržiavaní. S odvolaním sa na ICRC o tom informovala agentúra AP. Kto za hackerským útokom stojí, nie je jasné.

„Útok na údaje o nezvestných osobách ešte viac prehlbuje utrpenie a bolesť rodín,“ uviedol vo vyhlásení šéf Medzinárodného výboru Červeného kríža Robert Mardini a dodal, že organizácia je zdesená možnosťou, že by tieto humanitárne informácie mohli byť prezradené.

Terčom hackerov sa podľa ICRC stal jeho externý dodávateľ vo Švajčiarsku, ktorý uchováva dáta pre organizáciu. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by boli citlivé informácie verejne zdieľané. ICRC však musel vypnúť systém, ktorý používa vo svojom programe na zlučovanie rodín rozdelených vojnami, katastrofami alebo v dôsledku migrácie.

Mardini medzitým vyzval hackerov, aby údaje o týchto ľuďoch nezverejňovali, nezdieľali ani nepredávali. Týkajú sa totiž podľa neho ľudí, ktorí patria k tým najslabším na svete. Nasvedčuje to tomu, že organizácia z útoku podozrieva zločincov, ktorí sa snažia zarobiť na dátach – napríklad za účelom krádeže dokladov totožnosti, upozornila AP.

Britský premiér Boris Johnson čelí kritike zo strany členov vlastnej strany, hrozí mu odvolanie z funkcie

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA