Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Britský premiér Boris Johnson čelí kritike zo strany členov vlastnej strany, hrozí mu odvolanie z funkcie

Zverejnené:

Upravené: 20. januára 2022 o 12:50

339

zdroj: Facebook

REKLAMA

GLOBALNEWS

Britský konzervatívny premiér Boris Johnson bojuje o udržanie na čele vlády. 

Silou totiž vzbura jeho vlastných zákonodarcov kvôli večierkom v premiérskom sídle v Downing Street počas koronavírusových uzáverov.

Podľa agentúry Reuters sa niektorí konzervatívni poslanci chystajú napísať list o vyslovení nedôvery. Najmenej 11 z nich tak už urobilo. Ak ich bude 54, môžu začať hlasovanie o tom, či má Johnson zostať predákom konzervatívcov a taktiež aj v premiérskom kresle.

Johnson, ktorý sa dostal do najvyššej funkcie so sľubom dokončiť brexit, získal v roku 2019 v predčasných voľbách 365 z celkových 650 kresiel v Dolnej snemovni. To pre konzervatívcov predstavovalo najvýraznejšiu parlamentnú väčšinu od víťazstva Margaret Thatcherovej v roku 1987.

Premiér ale čelí výzvam na rezignáciu po sérii odhalení o večierkoch v jeho sídle počas minuloročných a predminuloročných lockdownov.

Johnson sa za tieto stretnutia opakovane ospravedlnil a uviedol, že o mnohých z nich nevedel, hoci 20. mája 2020 sa na jednej z týchto akcií zúčastnil. Tvrdí ale, že ju považoval za pracovné stretnutie.

VIDEO: Talianska sestrička vystavovala falošné preukazy o očkovaní

Aby bolo možné spochybniť Johnsonovo vedenie strany, musí 54 z 360 konzervatívnych poslancov napísať predsedovi poslaneckého klubu konzervatívcov známeho ako Výbor 1922 list o vyslovení nedôvery.

List o vyslovení nedôvery teraz plánuje napísať najmenej 20 poslancov, ktorí získali mandát v posledných parlamentných voľbách, uviedol denník The Daily Telegraph. Podľa denníka list odovzdalo 11 zákonodarcov.

„Jedenásť členov Konzervatívnej strany z roku 2019 dnes ráno predložilo listy o vyslovení nedôvery Borisovi Johnsonovi,“ uviedol na twitteri novinár Christopher Hope z The Daily Telegraph.

„Skupina poslancov z roku 2019 napíše listy, aby sa pokúsila dosiahnuť hranicu 54 zákonodarcov na začatie hlasovania,“ uviedla aj politická redaktorka BBC Laura Kuenssbergová. Podľa nej sa im možno podarí toto číslo dosiahnuť.

Kybernetický útok na Ukrajine: Rusko za to môže, máme dôkazy, hovorí Kyjev

Analýza britského denníka The Times ukázala, že predsedu vlády kritizovalo kvôli večierkom 58 poslancov. Listy sú dôverné, takže predseda Výboru 1922 je jedinou osobou, ktorá vie, koľko zákonodarcov ich skutočne napísalo.

Konzervatívny poslanec Christian Wakeford oznámil, že odchádza k opozičnej Labouristickej strane a označil správanie premiéra za hanebné. Vyzval ho, aby rezignoval na funkciu predsedu vlády.

Johnson v stredu pred poslancami vyhlásil, že z funkcie neodstúpi. Vyzval ich, aby počkali na výsledok vyšetrovania, ktoré vedie úradníčka Sue Grayová.

Ak by večierky v dobe lockdownu potopili súčasného premiéra, znamenalo by to ďalší mimoriadny zvrat v takmer 12 rokoch búrlivého vládnutia Konzervatívnej strany.

To zahŕňalo okrem iného odchod Británie z Európskej únie, referendum o nezávislosti Škótska a rad volieb, z ktorých niektoré boli predčasné. Spojené kráľovstvo by sa po zvrhnutí Johnsona ocitlo na dlhé mesiace v neistote v čase, keď Západ rieši ukrajinskú krízu a piata najväčšia ekonomika sveta sa stretáva s najväčšou infláciou za posledných 30 rokov.

Vo veku 112 rokov zomrel podľa Guinnessovej knihy rekordov najstarší muž na planéte

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA