Sociálne siete

ZAHRANIČIE

Prezidentka Čaputová hovorila s pápežom o prehlbujúcich rozdeleniach v spoločnosti

Prezidentka vo svojom profile na sociálnej sieti uviedla, že oceňuje postoje pápeža, ktorý sa dlhodobo zastáva chudobných, sociálne slabých a ľudí v núdzi.

Zverejnené:

Upravené: 14. decembra 2020 o 3:40

253

large caputova papez ad
ZDROJ: Zuzana Čaputová a pápež František počas audiencie v Apoštolskom paláci vo Vatikáne,SITA/Kancelária prezidentky SR

REKLAMA

14. december 2020 03:42 SITA, redakcia

BRATISLAVA- Jednou z tém, o ktorých hovorila prezidentka Zuzana Čaputová s pápežom Františkom, sú prehlbujúce sa rozdelenia v spoločnosti. Prezidentka vo svojom profile na sociálnej sieti uviedla, že oceňuje postoje pápeža, ktorý sa dlhodobo zastáva chudobných, sociálne slabých a ľudí v núdzi. Podľa Čaputovej je velkou inšpiráciou pocuvat jeho slová o tom, aka dolezita je laska voci kazdemu jednemu človeku bez rozdielu.

„Je mi cťou odovzdať vám pozdravy od pápeža Františka na Slovensko. Sme jeho srdcu blízki, váži si nás a myslí na nás aj v týchto ťažkých časoch. Odkazuje nám, že máme vydržať, bojovať a hlavne držať spolu,“ doplnila hlava štátu. Františkove slová boli podľa nej upokojujúce. „Boli to slová zmierenia a nádeje,“ podotkla.

„So Svatym Otcom nas spaja presvedčenie, že jednou z najdôležitejších úloh, ktorá pred nami dnes stojí, je zjednotiť naše spoločnosti, upokojiť ľudí, spojiť naše krajiny a ukázať, že v časoch naozajstného ohrozenia vieme odložiť spory, spolupracovať a vrátiť sa k základným hodnotám lásky k blížnym,“ dodala Čaputová.

Prezidentka pápežovi odovzdala aj dary zo Slovenska. Bol medzi nimi aj obraz Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, od slovenskej autorky Kataríny Vavrovej. „Sedembolestná Panna Maria je pre mna pripomenutím, aby sme nezabúdali, že sú to často ženy, ktoré dokážu priniesť pokoj, porozumenie, empatiu. A tiež, že dokážu byť silné a rozhodné a že ich úloha pri spájaní našich domácností, rodín, spoločností aj štátov je nenahraditeľná,“ vysvetlila na sociálnej sieti. Medzi darmi boli aj štyri sviečky, vyrobené v sociálnom podniku. Podľa prezidentky sú vyjadrením nádeje na lepší život pre ľudí v núdzi a zraniteľných skupinách.

Rozhodnutie pápeža Františka prijímať vo Vatikáne utečencov, ale aj jeho pomoc pre ľudí bez domova a azylantov, je pre Čaputovú zhmotnením hodnôt ľudskosti a solidarity. „Viem, ako velmi zložité je poskytovať pomoc ludom v podmienkach pandémie a starať sa o ich bezpečnosť. Preto som zo Slovenska priniesla aj 10-tisíc PCR testov, ktoré boli vyvinuté a vyrobene nasimi vedcami a odovzdala ich ako dar od uznávaného biochemika Pavla Čekana zariadeniam, ktoré vo Vatikáne poskytujú prístrešie a starostlivosť ľuďom v núdzi,“ uviedla hlava štátu.

Prezidentka priniesla pápežovi dary

Prezidentka Čaputová v rámci svojej návštevy doniesla pápežovi aj dary. Informovala o tom aj na svojej FB stránke. Prinášame vám celé stanovisko prezidentky:

„Pri príležitosti návštevy Vatikánu som priniesla pápežovi Františkovi dary zo Slovenska. Obraz Sedembolestnej panny Márie, patrónky Slovenska, od slovenskej autorky Kataríny Vavrovej, je pre mňa vyjadrením nádeje, odhodlania a sily, ale aj pokory, lásky a ženskosti. Sedembolestná panna Mária je pre mňa pripomenutím, aby sme nezabúdali, že sú to často ženy, ktoré dokážu priniesť pokoj, porozumenie, empatiu. A tiež, že dokážu byť silné a rozhodné a že ich úloha pri spájaní našich domácností, rodín, spoločností aj štátov je nenahraditeľná.

Štyri sviečky pre Svätého Otca boli vyrobené v sociálnom podniku, ktorý dáva priestor ľuďom v ťažkých životných situáciách – ľuďom v núdzi a zraniteľným skupinám. Sú vyjadrením ich nádeje na lepší život a ukážkou ich odhodlania, vytrvalosti a schopnosti aj napriek ťažkému osudu vytvárať krásne veci. Sú aj symbolom solidarity a starosti o blížneho v núdzi. A tiež symbolom ohľaduplnosti a ochrany prírody, pretože sú vyrobené z použitého skla a naplnené včelím voskom. Dúfam, že prispejú k atmosfére pokoja počas vianočných sviatkov.

Rozhodnutie pápeža Františka prijímať na Vatikánskej pôde utečencov, ale aj jeho pomoc pre ľudí bez domova a azylantov, je pre mňa zhmotnením hodnôt ľudskosti a solidarity. Viem, ako veľmi zložité je poskytovať pomoc ľuďom v podmienkach pandémie a starať sa o ich bezpečnosť. Preto som zo Slovenska priniesla aj 10 000 PCR testov, ktoré boli vyvinuté a vyrobené našimi vedcami a odovzdala ich ako dar od uznávaného biochemika Pavla Čekana zariadeniam, ktoré vo Vatikáne poskytujú prístrešie a starostlivosť ľuďom v núdzi.“

TIEŽ BY SA VÁM MOHLO PÁČIŤ

REKLAMA